Co obnáší webová prezentace

Nikdy není pozdě začít Poměrně často slýchávám heslo, Kdo není na internetu, jako by nebyl. Na všem je alespoň kousek pravdy a tak i v oblasti internetu není dobré zaspat dobu, ale není ani nutné žít pouze internetem a zapomínat např. na výlety do přírody nebo na babiččiny úžasné buchty, nicméně každý článek svazu vyvíjející činnost by měl v dnešní době o internetové prezentaci minimálně uvažovat.

Přejdeme-li od úvah k realizaci webové prezentace, vznikne několik základních otázek.

  • kdo to bude dělat
  • je to vůbec nutné?
  • na internetu je toho tolik, že nás stejně nikdo nenajde
  • kolik nás to bude stát

Kdo to bude dělat

V každém kolektivu se najde v dnešní době nekdo kdo tíhne k informačním technologiím více než ostatní. Základy tvorby webových stránek jsou velmi jednoduché a za jedno či dvě odpoledne je zvládne pochopit, každý průměrný uživatel PC. Jedním z nejlepších počinů na české internetu, co se týče tvorby webových stránek je server, Jak psát web. Dejme tomu že jsme našli někoho kdo zná základy tvorby webových stránek, „spáchal“ první počin, který všichni obdivují jak je úžasný a přichází otázka druhá a mnohem důležitější. Kdo se bude o stránky starat aby byly aktuální. Aktuálnost stránek je totiž mnohem důležitější než jejich vzhled. Návštěvníci stránek rozhodně odpustí tu a tam špatně vybranou barvu, či nedokonalé orámování obrázku, ale pokud jim stránky nenabídnou zajímavé a aktuální informace, nebudou se vracet.
Pokud občas hledáte něco na webu, sami víte, že existují tisíce a milióny stránek, ale mizivé procento z nich vám nabídne opravdu kvalitní a aktuální informace. V aktuálnosti je největší problém správy stránek. Řada autorů 4× do roka mění design stránek, obrázky, barvy, strukturu, ale obsah má řadu let stejný, neměnný, nicneříkající.

Je to vůbec nutné?

Ano i ne. Je to tak trochu filozofická otázka, neboť se stejně můžeme zeptat, zda je nutné jezdit s dětmi na výpravy, či se podílet na ochraně přírody. Pro někoho to nutné je, jiný ohrne nos a půjde jinam. Existencí webové prezentace se rozšiřují možnosti komunikace s okolním světem, jsme více schopni nabízet svoji činnost ostatním a to buď ve formě servisu pro vlastní členy i ve formě oslovování návštěvníků stránek, kteří se k nám třeba časem přidají. Již o odstavec výše uvádím, že hlavní je obsah prezentace, ne její vzhled. Pokud nebudeme stránky pravidelně aktualizovat je lepší nedělat je vůbec, sami posuďte jak náhodného návštěvníka stránek potěší v březnu 2007 informace, že 13.dubna 2002 se koná akce pro veřejnost na téma sběr odpadků v našem oblíbeném lesoparku.

Na internetu je toho tolik, že nás stejně nikdo nenajde

Nemůžeme od nově vzniklých stránek na téma ochrana přírody očekávat, že za týden napíšeme do vyhledávače „ochrana přírody“ a na první stránce se objeví naše stránky. Pozice ve vyhledávačích je ovlivněna správnou optimalizací stránek a pak hlavně počtem návštěv na stránkách. Pokud však někdo zapíše do vyhledávače přesný název vaší organizace, např. ZO ČSOP Kverulant, věřte že budete brzo objeveni. Zapomeňme proto pro začátek na umístění ve vyhledávačích, není to cílem tohoto článečku. Pro začátek bohatě postačí, prezentace webové adresy na materiálech organizace.

Kolik nás to bude stát

Webová prezentace se dá zprovoznit i bez jediné koruny. Počítač má určitě doma, řada členů kolektivu a na internetu je celá řada společností nabízejících prostor na stránky zdarma (jediným omezením je zobrazování reklamy). Pokud nechcete na vašich stránkách trpět cizí reklamy a mít méně populární adresu (např. ve tvaru www.nekdo.cz/vasejmeno) je zde cesta placených služeb. Výběr firem zabývajících se registrací domén a hostingem stránek je velký, stačí jen zapátrat ve vyhledávačích. Ceny nejsou astronomické, doména ve tvaru VASEJMENO.CZ vás přijde na 400 Kč za rok a hosting (určitý prostor na serveru provozovatele kde jsou umístěné vaše stránky) stojí ročně od 1000 Kč (dle požadované velikosti a služeb).

Tak směle do toho

Snažil jsem se v krátkém přehledu nastínit, že tvorba webové prezentace není nic nemožného, drahého a nesmyslného. Není nutné mít profesionální stránky za několik desítek tisíc, umístěné na předních místech ve vyhladávačích, obsahující měnící se styly s denní dobou a elektronickým obchodem. Nutné je nabídnout zajímavý obsah a aktuální informace a to bývá často mnohem větším problémem než samotný vzhled. Důležité je vydržet i přesto, že to občas není jednoduché.

««« Předchozí text: Registrace, registrace, … Následující text: Murphyho zákony aplikované na práci s dětmi »»»

Honza Koukl | 20. 3. 2007 Út 19.33 | Ze života Svazu, Mýty a pověry | trvalý odkaz | tisk | 1249x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] pod svícnem
Botanikus mejl 18. 3. 2007 Ne 18.39

S tímhle článkem plně souhlasím. Co mi však přijde jako velký problém je webové prezentace celé ČSOP (www.csop.cz). Jedna z největších neziskovek v republice má stránky, které vypadají nevalně, nejsou optimalizovány pro vyhledávače, naprosto chybí některé funkce (diskuze, RRS…).

Je sice pěkné, že stránky tvoří jakýsi nadšenec zadarmo, nebylo by však lepší investovat peníze a nechat si vytvořit stránky od profesionálů, například od ECN??? Spousta menších neziskovek má hezčí stránky než svaz jako celek. Škoda. Osobně si myslím, že to v dnešní době dost ubírá na pozitivní prezentaci sdružení.

reaguj[2] Něco reakcí
-MB- mejl web 18. 3. 2007 Ne 22.06

Botanikus:

Taky myslím, že to Honza napsal hezky. Předběhl mě, sám jsem uvažoval o podobném článku.

A ke stránkám www.csop.cz: Kancelář si je (dle toho co říjkají její zaměstnanci) vědoma, že web je slabým článkem v propagaci ČSOP a připravuje stránky založené na redakčním systému a tedy nezávislé na tom, zda tam data dá či nedá jimi placený webmaster (Tedy aspoň myslím, že technický správce webu je za to nějak placen). O stránkách založených na redakčním systému se Kanclík zmiňoval již loni v létě, tak se nechme překvapit.

nechat si vytvořit stránky od profesionálů, například od ECN???

I to může být jedna z cest (implementace RSS, optimalizace pro vyhledávače), ale myslím, že další z možností by bylo ohlédnout se po schopných lidech uvnitř Svazu (proč by web ČSOP nemohla připravit/spravovat nějaká schopná základka, která by si to hrdě všude prezentovala). Ale ať už tak nebo tak: hlavně to musí být navrženo tak, aby to mohli aktualizovat přímo zaměstanci Kanaceláře a nemuseli to posílat někomu, kdo to následně na web dá (někdy za 5 minut a někdy za 2 týdny podle toho, jak stíhá při jiných aktivitách).

Spousta menších neziskovek má hezčí stránky než svaz jako celek

To má, myslím, i nemálo základek, připravuji sem na Depeše.cz sérii článku představující zajímavé weby ČSOP, od kterých by se ostatní mohli inspirovat a to jak po stránce technické, tak po stránce obsahové. Jasně, že co do rozsahu webu nejsou tak široké, ale první dojem je z nich přece jen lepší.

reaguj[3] kanclík
Botanikus mejl 19. 3. 2007 Po 09.40

Je sice pěkné, že Kancelář si je vědoma toho, že web je slabý článek ale myslím si, že to nikterak neřeší. Vzpomínám si na loňský sněm, kdy Honza Moravec mluvil přesně o tom co zminujete – stránky založené na redakčním systému. Bohužel od sněmu už je to nějáký ten pátek (cca 28) a žádná změna. Chápu, že pokud tento web tvoří člověk (http://biochemik.ic.cz/), který pro svoji veděckou činnost nestíhá aktualizovat stránky podle potřeby, tak můžeme čekat na nové stránky možná do dalšího sněmu. Určitě souhlasím s tím, že by stránky mohla vytvořit a spravovat nějáká ZO, ale to je jen detail a nic to nemění v tom, že stránky ČSOP nejsou zrovna graficky zajímavé.

reaguj[4]
-MB- mejl web 19. 3. 2007 Po 10.12

Chápu, že pokud tento web tvoří člověk (http://biochemik.ic.cz/), který pro svoji veděckou činnost nestíhá aktualizovat stránky podle potřeby

Tak nějak to myslím je. O novém připravovaném webu vím jen to, co se říkalo na Sněmu, na posledním jednání ÚVR o tom byla nějaká informace, ale v podstatě nic nového, jen to, že se na tom pracuje. Ale kdo to dělá, zda dosavadní správce, nebo je na to najatá nějaká jiná firma nevím.

S redakčními systémy zkušenosti nemám (všehcny mé weby jsou víceméně statické, z PHP používají maximálně funkci include), ale tyto Depeše.cz dokázal Honza Koukl nainstalovat za jeden večer a do současné grafické podoby připravit během jednoho týdne po večerech, přičemž už jsme to rovnou plnili obsahem. Takže si nemyslím, že by spuštění redakčního systému byla záležitost, která musí trvat měsíce.

Opravdu si myslím, že je chyba, že vše ohledně webu dělá jen samotný Kanclík, a není schopen alespoň k počáteční analýze toho, co má systém poskytovat využít potenciálu členů Svazu. Ač programování (míněno ve smyslu algoritmizace a analýzy problému) moc nerozumím (mám jen dva semestry programování pro odborné informatiky na MFF UK), nebránil bych se tomu zapojit se do nějaké pracovní skupiny, jejímž úkolem by bylo definovat zadání pro technického tvůrce redakčního systému.

Ale s tím zapojováním lidí je to obecný problém ČSOP, ve Svazu je spousta schopných lidí, ale „ústředí“ (Kanclík, ÚVR,…) je neumí přitáhnout k činnosti užitečné pro více ZO ČSOP.

reaguj[5] Redakční systém
Beruna mejl web 25. 3. 2007 Ne 13.27

Na Síti je ke stažení celá řada kvalitních redakčních systémů jejichž výhodou je, že jsou zdarma a nevýhodou, že se nemůžete odvolat na technickou podporu. Většinou však ke každému systému existuje fórum uživatelů, kde se dočtete spoustu zajímavých rad a napádů jak co řešit. Vyvíjet vlastní redakční systém je sice hezká představa, ale pro neziskovku poněkud drahá a zbytečná cesta. Plně postačí úprava free systému. Je to jen o tom zanořit se na pár desítek večerů do kódu systému a i laik v oblasti PHP většinou dokáže co potřebuje. Nejdůležitější je ale obsah, jak jsem již psal v tomto článku.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin