Svazový web - část první - vzhled

Web Dnes navštívíme svazové stránky, jež jsou k nalezení na adrese www.csop.cz. Dnešní povídání nebude místy tak optimistické jako při hodnocení webů složek svazu a to z důvodu, že na svazový web je potřeba nahlížet poněkud jinak. Web, který je oficiální stránkou organizace, musí být (měl by být) zajisté na vyšší úrovni jak již z hlediska vzhledu tak po stránce obsahové.
Nebudeme chodit kolem horké kaše a hned na začátek si ujasníme, že svazový web je propadák a to prakticky ve všech směrech. Ale pojďme na to postupně.

Hlavní stránka

Vstoupíme-li na úvodní stránku prezentace, spatříme obrázek obsahující název organizace, logo, loga partnerů a odkaz na českou a anglickou verzi. Tento styl úvodu byl v kurzu tak před 5 lety, ale dnes je to již překonaný způsob úvodní stránky. Po vstupu na web musí být návštěvník rovnou obeznámen z celou řadou informací, na základě kterých vyhodnotí, zda-li vůbec půjde dále. Vstupní strana webu by měla být již součástí grafické vizáže stránek a ne úplně jinak uspořádaná, měla by obsahovat aktuální dění, musí z ní být jasno čemu se stránky věnují apod. Další věcí, proč je nesmyslné v dnešní době použít na hlavní stránku obrázek s odkazy (klikací mapa) je neschopnost zobrazení této strany na mobilních zařízeních či v textových prohlížečích = přístupnost webu klesá.

Vstupujeme do jámy lvové

Začnu netradičně kliknutím na anglickou verzi stránek. Obsahují základní informace o organizaci, vyhledávací seznam základních organizací a silně neaktuální verzi jakési zprávy o stavu organizace z roku 2003. V tomto rozsahu nemá cenu anglickou verzi stránek vůbec nabízet, bohatě by postačil odkaz v zápatí stránek na jednu stránečku o organizaci v cizím jazyce a vzhledem k poloze naší republiky by stála za úvahu i podpora němčiny.

Pokud se vnoříme na stránky pomocí české vlaječky, uvítá nás nabídka webu ČSOP. Levý sloupeček obsahuje logo a seznam odkazů, v pravé části se pak zobrazuje jednotlivý obsah. Použitý zelený podklad mně osobně přijde „hrozný“, ale uznávám, že každý máme jiný vkus. Ovšem pokud budeme hodnotit použití zeleného podkladu z praktického hlediska, činí web nevýrazným a nepřehledným, jelikož barva odkazů je použita také zelená.

Web ČSOP

Levý sloupec

V levém sloupečku stránek nalezneme menu s hromadou odkazů. Počet odkazů není sám o sobě problémem, ale jde o jejich uspořádání. Základem by mělo být menu rozbalovací, ne již rozbalené, neboť pak přicházíme o možnost udělat obsáhlé menu. Pokud jsou totiž všechny odkazy rozbalené, dochází k nepřehlednosti. Co se týče uspořádání, těžko říci proč „Aktuality“ jsou zařazeny až jako pátá skupina odkazů. Je sice pravda, že aktuální dění ze zobrazuje v pravém části stránek, ale proč nedat nahoru na výsluní i odkaz v menu, že?

Na konci menu nacházíme nadějné šedivé tlačítko Hledat na těchto stránkách. Po kliknutí na něj se však musíme spokojit jen s chybovými hláškami. Hledání je nefunkční, proč je tam tedy na něj odkaz. Ke stylu levého sloupce jen malá připomínka, že posuvník který je součástí levého sloupce, by mohl být aspoň v barvě podkladu, aby nebyl jako pěst na oko.

Vzhled webu

Tu a tam jsme již něco o vzhledu zmínili, ale teď se na něj podíváme podrobněji. Podkladová barva je zvolená špatně, měla by být pokud možno co nejsvětlejší. Stránkám chybí jakýkoliv grafický vzhled, jedná v podstatě jen o 2 rámy, kde v jednom je seznam odkazů a v druhém se zobrazuje vlastní obsah a to je na dnešní dobu, pro takovýto web, poněkud málo.
Setkáváme se s věcmi jako různé typy písma v jednom odstavci, nadpisy nemají žádnou strukturu, stránkám chybí nějaké slušnější záhlaví, to které je použito je nesmyslně rozděleno šedivým posuvníkem. Použití kaskádových stylů je něco co je tomuto webu úplně cizí, což má za důsledek právě odlišnou grafickou podobu jednotlivých stránek. A na konec možná ptákovinka, ale vychytané detaily k webu patří – marně budeme hledat i takovou drobnost jako je ikona v prohlížeči u www adresy nebo změna titulků stránek dle skutečného obsahu stránky.

Příště se podíváme na obsahovou stránku webu, která by nebyla špatná, kdyby v jistých místech byla mnohem více aktuální. Příště bude, ale až za 14 dnů, neboť příští týden je Zlaťák a to se zastavuje čas na všem ostatním.


Více se o projektu hodnocení webů článků ČSOP, dočtete zde.

««« Předchozí text: Pořádáte tábory? Následující text: Zelený kruh »»»

Honza Koukl | 30. 5. 2007 St 07.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1451x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Rozbalovací menu
Tonda Havlík 17. 6. 2007 Ne 22.30

Na stránkách rozbalovací menu funguje, ale pouze pro prohlížeč IE verze 6. V ostatních prohlížečích Firefox, Opera a IE verze 7 tomu tak bohužel není. :-(

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin