Zelený kruh

obrazek Počátky Zeleného kruhu (asociace nevládních organizací působících v ochraně životního prostředí) se datují již do roku 1989, je to tedy jedna z nejstarších oborových platforem v ČR po roce 1989 a v oblasti NNO zabývajících se životním prostředím také je navíc patrně jedinou. A jaký je vlastně vztah ČSOP k Zelenému kruhu? Nebudeme si nic nalhávat, je trochu nestandardní…

Zelený kruh má v současné době cca 27 řádných členů (z toho je jedna ZO ČSOP) + 40 „přidružených členů“ (jsou to vlastně členové „oborové platformy ekologických organizací“, zde jsou tři ZO ČSOP). Celkově je ZK poměrně „uzavřeným spolkem“, který do svých řad (tedy mezi řádné členy) vpustí jen prověřené „zelené“ (což je vcelku pochopitelný a správný postoj). Na druhou stranu nabízí řadu služeb jakémukoliv zájemci – velmi zajímavý je třeba „zpravodaj oborové platformy“, což je mailem zasílaný měsíčník plný informací se vztahem k NGO (stačí si jen objednat).

Zelený kruh je čím dál větším partnerem MŽP, dokonce se stává místem, kde lze získat či vyměnit zajímavé informace (a to je také jedno z hlavních poslání ZK), jeho projevy na veřejnost (internetové stránky, společné akce,…) jsou zajímavé a čím dál více oslovující veřejnost. To vůbec nebrání jednotlivým spolkům, aby se prezentovaly samostatně – vnitřní dohoda ZK zní: jako společné stanovisko předkládat jen to, na čem se shodnou všichni členové.

Ústředí ČSOP se však již asi 10 let tváří, že ZK vlastně neexistuje. V oficiálních materiálech jsem nezaznamenal žádný náznak spolupráce, v informacích pro ZO se pojem ZK nevyskytuje, o náznaku možnosti členství v ZK ani nemluvě,… – tento postoj je na jednu stranu pochopitelný (velký spolek nemá mnoho důvodů se „kamarádit“ s těmi malými), na druhou stranu se však již pomalu stává brzdou dalšího rozvoje (ve spolupráci s jinými se většinou dosáhne více, přísun informací,…). Právě toto asi pochopily některé ZO, které si sami do ZK nalezly cestu (viz členské a „přidružené“ NNO) bez ohledu na velmi zdrženlivý postoj ÚVR.

Pokud se ČSOP (respektive jeho vedení) nemá dostat mezi „zelenými spolky“ do izolace, tak by mělo urychleně přehodnotit svůj postoj k Zelenému kruhu. Určitě by mělo své základky poctivě informovat o aktivitách ZK, vstoupit do „oborové platformy“, zvážit řádné členství v ZK, začít s ním spolupracovat, podílet se na společných aktivitách,…. Já vím, všechno je to v lidech, ale zvažme, zda se v dlouhodobém horizontu „nespolupráce s jinými“ vyplácí.

««« Předchozí text: Svazový web - část první - vzhled Následující text: Puberťák »»»

Michal Kulík | 31. 5. 2007 Čt 07.00 | Pohled přes plot, Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1050x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin