Přístavy

Pozor na piráty Blíží se doba letních akcí v přírodě a každý správný vedoucí, začíná lovit v paměti nebo po knihách, nějakou tu hru, kterou by pobavil a fyzicky vybil členy oddílu. Jednu takovou „akčnější“, použitelnou v jakémkoliv lesním terénu a prakticky kdykoliv, skrývá právě tento příspěvek.

Typ lesní, běhací hra
Fyzická zátěž 3 – střední
Psychická zátěž 2 – malá
Příprava 30 minut
Lidí na přípravu 2
Doba 1,5 – 2 hodiny
Lidí na hru 4
Počet hráčů minimálně 3 družstva o 5 hráčích
Věk 9 – 99 let
Prostředí lesnatý, nepřehledný terén zhruba 400×400 metrů
Denní doba dopoledne, odpoledne, po jistých úpravách kdykoliv
Roční doba kdykoli
Materiál kartičky různých barev, zobrazující přepravovaný materiál v počtu 50× počet družstev, píšťalka
Cíl hry rozvoj strategie, pohyb v terénu, snaha o nepozorovatelný pohyb v terénu
Zdroj už těžko říci

Příprava

V zalesněném, členitém a nepřehledném terénu vyznačíme tolik stanovišt jako je družstev – přístavy, vzdálených do sebe maximálně 400 metrů. Připravíme zboží, které bude mezi přístavy přepravováno: 50 lístků v tolika barvách, kolik máme soutěžních družstev. Tedy pro každý přístav 50 kartiček. Zboží je rozděleno následovně:

  • cukr – 20
  • pšenice – 15
  • uhlí – 10
  • ropa – 5

Popis hry

Organizátoři v počtu 4 lidí, hrají 3 piráty a 1 korzára. Hráči představují lodě, které převážejí náklad mezi přístavy. Z každého družstva je třeba zvolit kapitána, který je celou dobu v přístavu a rozděluje náklad mezi lodě. Piráti a korzár se pohybují v území a když je loď (hráč) chycena dotekem, získavají její náklad. Korzár má ještě možnost, oloupit i piráty. V případě, že kapitán přístavu spatří korzára či piráta a zvolá jeho jméno musí jmenovaný odevzdat veškeré své kartičky do přístavu a poté je mu zajištěn volný odchod.

Každý kapitán musí evidovat zboží které vydá a přijme, což slouží po hře k vyhodnocení, kolik který přístav přepravil zboží.

Ze zásoby 50 lístků vydává kapitán svým lodím vždy jeden lístek se zbožím takového druhu a hodnoty, jaké uzná za vhodné. Naložená loď může zamířit do kteréhokoliv přístavu, přičemž jí hrozí nebezpečí oloupení jak ze strany korzára tak ze strany pirátů. Pokud šťastně dopluje, složí náklad a dostane nový. Velitelé přístavu přejímají zboží z lodí, které v bezpečí v přístavu zakotvily a odplouvajícím vydávají lístky své barvy. Pokud je již nemají, mohou dát do oběhu znovu lístky cizích barev, které sem byly dopraveny.

Po ukončení hry se provádí bilance přepravovaného zboží takto:

  • zboží, které se bezpečně dostalo do jiného přístavu, má hodnotu, dle typu
  • zboží převezené dvakrát má dvojnásobnou cenu;
  • zboží, které po ukončení hry zůstalo na palubě obchodní lodi, se nezapočítává, stejně jako to, které neopustilo velitele přístavu

««« Předchozí text: ČSOP v okrese Strakonice před 20 lety Následující text: O úloze ÚVR ve Svazu »»»

Honza Koukl | 12. 4. 2007 Čt 09.10 | Náměty pro vás | trvalý odkaz | tisk | 1167x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin