Registrační číslo - co to je?

obrazek Mnoho základek (ale i nečlenů Svazu – od nich jsem zaznamenal již několik dotazů) je poněkud zmateno systémem číselného značení jednotlivých článků ČSOP. Podle Stanov se tomu říká „registrační číslo“ a je to ono pověstné „lomítkové číslo“ (např. 01/51, 27/02, 86/99,…). Ač se mnohým toto značení vůbec nelíbí (a prosazují slovní pojmenování), tak je pro každý článek zcela jedinečné a i když se sejde více ZO se stejným názvem, přesto mají registrační čísla zcela odlišná. A nyní: jak se k těmto číslům vlastně dojde?

Je to zcela jednoduché: již v dávné minulosti Svazu (někdy okolo roku 1982) tehdejší tajemník prosadil poměrně moderní způsob značení základek podle dodávacích poštovních okrsků (podávám, jak jsem slyšel, podle tehdejšího rozložení okresů v krajích to také nesedělo) s tím, že čísla přidělovaly jednotlivé okresní výbory a „do Prahy“ se pouze hlásila přidělená čísla.

A jak to tedy je: první dvojčíslí je číslo okresu (viz přiložená tabulka) a za lomítkem by mělo následovat pořadové číslo ZO v okrese. Toto značení je pro znalé poměrně přehledné, z čísla hned určí alespoň přibližné místo působení článku. Vyhrazené číslo pro okres Jeseník se mi ani v RC nepodařilo zjistit (v tomto okrese vlastně žádná ZO není, ZO s názvem Jeseník má totiž sídlo v okrese Bruntál).

Samozřejmě existuje několik výjimek – v okrese Třebíč (62/..) se jistou dobu přidělovala ne „pořadová čísla“, ale čísla dle roku vzniku (takže třeba ZO 62/86 vznikla v roce 1986), v Brně zase MV kdysi přiděloval „duplicitní čísla“ odlišená písmenem (takže třeba ZO 54/21b byla již třetí ZO v pořadí se stejným číslem). Navíc řada ZO v průběhu své historie „migruje“ a původní registrační číslo se nemění (třeba jedna ZO s „pražským číslem“ působí na Šumavě,…).

Registrační číslo tedy není žádná tajuplná hrůza, je to vcelku logické značení mající svůj smysl.

««« Předchozí text: Osmisměrka 7: Tažný pták Následující text: Studie vytipovala, kam s větrníky »»»

Michal Kulík | 26. 3. 2007 Po 07.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 931x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin