Občanská sdružení v ohrožení?

Již několik let Ministerstvo spravedlnosti připravuje zásadní rekodifikaci Občanského zákoníku (dále OZ), která se svým významem patrně přiřadí k několika zlomovým v předchozích dobách (pamětníci jistě vzpomenou na ty v roce 1811, 1950 či 1964). Podle dosud zveřejněné cca 5.verze z října 2006 bude OZ poměrně rozsáhlý (téměř 2500 §) a svým záběrem pokryje „kdeco“, včetně vzniku, fungování i zániku občanských sdružení (§178 až §267). A to je právě kámen úrazu…

Návrh OZ předpokládá zrušení mnoha dosud platných zákonů (např. zákon 83/1990 Sb. o sdružování občanů), dále přináší novou terminologii (např. „spolek“ místo „občanské sdružení“) a navíc mnoho zajímavých podnětů a novinek. Uznávám, že řada z nich je přínosem (např. zájemce se stane členem spolku již okamžikem přijetí do „základního článku“), ale některé jsou pro většinu spolků prakticky likvidační – například vzájemné ručení „ústředí“ za „základní články“ (a naopak) v případech majetkové újmy (viz §194 navrhovaného OZ) je velmi neobvyklá, sice chápu postoj „státu“, ale nevím, kolik spolků + základních článků se do podobného dobrodružství pustí. V našich zemích je poměrně nezvyklý i „veřejný registr“ statutárních orgánů základních článků (§196) a případně i členů spolku (§202).

Podle březnového sdělení Ministerstva by v dubnu 2007 mělo být ukončeno připomínkové řízení, v listopadu bude návrh předložen vládě a počátkem roku 2008 by měl návrh doputovat do Parlamentu s tím, že se předpokládá přijetí v průběhu roku 2008 a jeho platnost od 1.1.2010.

Je mi vcelku jasné, že se návrh OZ v Parlamentu a Senátu může ještě výrazně změnit a že především velká občanská sdružení patrně vyvinou maximální „oddalovací taktiku“, přesto však hluboká změna OZ bude muset dříve nebo později přijít. Stávající znění je již neudržitelné, i přes kosmetické úpravy z roku 1990 je obsah prakticky totožný s tím z roku 1964.

Všechna občanská sdružení by nejspíše v krátkém rozmezí let 2008 až 2010 měla uvést stanovy do souladu s novým zněním OZ, tedy svolat svůj nejvyšší orgán (Sněm,…) a provést významné strukturální změny. To se patrně neobejde bez mohutné vnitřní informační kampaně, kdy by především ústředí měla svým členům jasně popsat „co je čeká“ a jaké jsou výhody/nevýhody spolků v pojetí nového OZ.

A tak mne napadá: jak to asi dopadne v ČSOP?

««« Předchozí text: Staré stromy pryč, na lidi taky dojde Následující text: Jak jsme na tom s registracemi základek? »»»

Michal Kulík | 22. 3. 2007 Čt 07.30 | Pohled přes plot, Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1088x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] jak to asi dopadne v ČSOP?
-MB- mejl web 22. 3. 2007 Čt 14.27

Pokud tam zůstane to vzájemné ručení, tak téměř jistě dojde k rozbití Svazu na řada malých spolků s vlastními stanovami, přičemž tyto spolky mohou (a nemusí být) sdruženy v nějaké střešení organizaci, jejímiž členy budou jen právnické osoby – tedy spolky vzniklé ze současných ZO. Takovýto model má v současnosti např. ČMMJ.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin