Jižní Čechy – Obyvatelé v okolí devatenácti míst Jihočeského kraje, která měly zatopit plánované přehrady, si mohou oddechnout. Ministerstva zemědělství a životního prostředí se rozhodla přepracovat návrh plánu hlavních povodí obsahující seznam dvou set přehrad, které by v budoucnu měly vzniknout v Česku. Jen v jižních Čechách jich mělo být na řekách devatenáct.
„Chceme hledat i jiné cesty, jak řešit v budoucnu nedostatek vody. Chceme spolupracovat s kraji a obcemi. Návrh bude doplněn o studii, která zmapuje sociální a ekonomický dopad přehrad na okolí,“ řekla mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. Přepracovanou studii předloží ministertsvo vládě nejdéle do konce března příštího roku.
Voda měla zaplavit v kraji sedm tisíc hektarů
Starý návrh počítal s tím, že by se v jižních Čechách zaplavilo více než sedm tisíc hektarů ploch kolem Vltavy, Nežárky a Lužnice, některé z nich už jsou dnes zastavěné. Jen na Nežárce u Veselí nad Lužnicí měl vzniknout prostor pro zachycení vody o rozloze dva tisíce hektarů.
Obce, které byly plánem šokovány, kritizovaly právě to, že je o svých záměrech ministerstvo neinformovalo. Snad jedinou obcí, která stihla do požadovaného termínu poslat připomínku, byla Zlatá Koruna na Českokrumlovsku.
„Já teď hlavně čekám, co bude dál. Oficiálně nic nevíme. Považuji to za špatný přístup ministerstva. Jsme připraveni s nimi jednat, snad budou na připomínky obcí brát ohled,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.
Původní návrh počítal i se zatopením zlatokorunského kláštera. Nakonec ho ministerští úředníci zmírnili, hladina vody by dosahovala k patě kláštera. Pod vodou by se podle plánu ocitly dva rodinné domy. Pro obec, která v létě žije z vodácké turistiky, je jakýkoli návrh na stavbu přehrady nepřípustný.
„Pro vodáky přestane být řeka zajímavá, když tu vznikne přehrada,“ domnívá se starosta Štindl.
„Pokud bude na Vltavě od Vyššího Brodu po Boršov jediná přehrada, která úsek rozdělí, vodácký turismus se úplně zničí,“ argumentuje proti záměru přehrad starosta Zlaté Koruny Štindl. Překvapilo jej, že ministerské úředníky zarazilo víc zatopení kláštera než obytných domů. Zajímají se víc o památky než o lidi.“
Rozhodnutí ministerstev o přepracování plánu povodí chválí i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. „Budoucí možný problém nedostatku pitné vody nelze řešit pouze návrhem nových nádrží bez toho, aby byla plně využita kapacita těch stávajících,“ míní Zahradník.
Jihočeský kraj požaduje, aby vláda věnovala zvýšenou pozornost odbahnění stávajících vodních ploch – přehrad a rybníků.
„Podle odborných odhadů jen u jihočeských rybníků činí míra zabahnění od deseti do padesáti procent původního objemu zadržované vody,“ uvedl jihočeský hejtman. Další významnou zásobárnou pitné vody by při vhodném hospodaření mohly být i lesy na Šumavě.
Radost z rozhodnutí přepracovat megalomanský projekt přehrad v Česku má také mluvčí iniciativy Stop přehradě Jan Beránek i proto, že nová verze bude klást větší důraz na přírodu. „Nový návrh bude podrobně projednáván se starosty i představiteli krajů. To jsou přesně věci, které jsme marně žádali už od letošního jara. Jsme rádi, že nakonec zvítězil rozum, i když to bylo opravdu na poslední chvíli,“ komentuje rozhodnutí resortů zemědělství a životního prostředí Beránek.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Čechy dne 20. prosince 2006
Autor: (zml)
««« Předchozí text: Výzva 2006 podruhé Následující text: Jak dál »»»
-MB- | 20. 12. 2006 St 23.40 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 975x
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentářK textu nebyl napsán žádný komentář.