Výzva 2006 podruhé

Výzva 2006 – Vrané nad Vltavou Pohlédneme-li do hodnocení účastníků z únorové vstupní kvalifikace která proběhla v Rokycanech, dočteme se celou řadu poznámek o přehnané teorii, málo času na hry a málo osobního volna. Na listopadový termín, který proběhl od středy 15.11. do neděle 19.11. jsme měli k dispozici o den navíc což ve výsledku znamenalo více her, více praktických příkladů a ještě méně osobního volna pro účastníky – kdo chce pracovat s dětmi jako vedoucí musí se připravit na to že osobní volno je pojem, který zůstává daleko za kopcem.

Všech 11 účastníků středeční večer šťastně dorazilo do klubovny MOP Nezmaři ve Vraném nad Vltavou. Zahájení programu proběhlo zdánlivě velmi jednoduchou hrou založenou na znalostech morseovky, leč jak se ukázalo není všechno zlato co se třpytí. Během následujících 4 dnů účastníci zjistili co všechno vědí o zdravovědě, metodice, pedagogice, bezpečnosti práce, psychologii a hospodaření. Důraz byl kladen zejména na hledání informací v hlavách účastníků, lektoři jen mírně „došťouchávali“ předkládané názory na pravou míru. Styl výuky sledoval zásadní cíle – schopnost vyjádření vlastního názoru, jeho obhajoba před ostatními, vědět proč to dělám takto a ne jinak, rozlišení věcí na jasné a diskutabilní.

Sezení před tabulí plnou zajímavých informací bylo pravidelně přerušováno praktickými příklady ze života oddílů – dítě spadlo z dvoumetrové skály, vedoucí se zapomene v nádražním bufetu a vlak s dětmi mu ujede, praktikant se shlédne v praktikantce a celý tábor z nich má srandu apod. Blok zdravovědy a bezpečnosti práce byl okořeněn modelem fiktivního zápisu z jednodenní akce oddílu Sauři, který posloužil jako výborná pomůcka pro praktickou formu výuky.

Odreagování je důležitou částí kurzu a tak nechyběli bláznivé hry na dětských prolejzačkách, ranní rozvičky v plavkách či z tužkou v ruce s testem z historie, stavba stanů po tmě, přepalování provázku v lese plném mokrého listí. Řadu her připravovali účastníci v rámci bloku pedagogika a psychologie, kde po hře následovala široká diskuze o provedení a organizaci.

Celý kurz byl zakončen nedělními zkouškami. Všichni zdárně absolvovali, záludných otázek se nikdo nezalekl a s chladnou hlavou každý vymyslel svůj pohled na věc. Věříme že se v dalších letech setkáme s hromadou zájemců, kteří věnují svůj volný čas a energii dětem kde odměnou za záslužnou práce je dětský úsměv a zážitky na celý život.

Rozsáhlejší čtení o kurzech Výzva, najdete na speciálních webových stránkách.

Za tým organizátorů Výzvy, který se probírá závěrečným hodnocením od účastníků, zpracovává nápady a myšlenky do dalších let Vás zdraví Honza Koukl

Převzato z JUVů 12/2006

««« Předchozí text: Tukaj je strah pred ptičjo gripo Následující text: Zatopení jihočeských obcí se odkládá »»»

Honza Koukl | 2. 12. 2006 So 00.10 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1053x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin