Vzhled tiskovin

bible V rámci průzkumu tiskovin vydaných s finanční podporou ÚVR v roce 2007 (viz jiný příspěvek) pracovní skupina ÚVR „působení na veřejnost“ narazila na pár exemplářů, které signalizovaly základní typografické neznalosti tvůrců materiálů. Předpokládáme, že se nejednalo o výstupy profesionálních grafických studií (protože to by bylo na důraznou a s přehledem úspěšnou reklamaci), ale že šlo o výsledek práce „amatérů – negrafiků“. Nic proti, chápu radost z tvůrčí práce a jistou snahu o finanční úsporu, ale výsledek je natolik nedůstojný jistě vynaložené námaze, že stojí za úvahu malé zamyšlení „jak to příště udělat lépe“.

Naše pracovní skupina proto vypracovala úplně základní manuálek „Jak na tiskové presentace“ (zde je), který by měl pomoci všem neprofesionálním tvůrcům v jejich činnosti. Je nám jasné, že vůbec není úplný, podrobný,… – ostatně, nechceme a ani nemůžeme konkurovat mnoha odborným publikacím (a tedy i nelevným) z této oblasti. Je nám také jasné, že i na internetu lze nalézt podobné (a rozhodně kvalitnější) materiály (příklad) či celé stránky věnované této problematice (www.typo.cz, www.font.cz, www.grafika.cz, www.typografie.unas.cz,…), přesto však mnohdy „není nad papír“.

Nemyslím, že by se kvalita tiskovin článků Svazu rázem skokově zlepšila, ale v některých chvílích je každá rada dobrá a proto věříme, že i náš drobný příspěvek napomůže zvýšit grafickou úroveň našich tiskovin. Nejsme však profíci a proto k uvedenému materiálu přivítáme všechny připomínky, náměty,… ale i návrhy na vylepšení či doplnění.

««« Předchozí text: Prezentace našich článků Následující text: Rušíme základku »»»

Michal Kulík | 7. 5. 2008 St 08.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1115x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] Odborník zase promluvil...
Michal mejl 5. 6. 2008 Čt 19.19

[3] Jarda Síbrt: Jardo, nezbývá mi než se opakovat: „Jardo, strašně rád bych si od tebe přečetl něco pro základky na toto téma. Rýpat a hledat mouchy umí každé kafe, ale něco vytvořit…“.

[2]
Beruna mejl web 5. 6. 2008 Čt 20.06

[3] Jarda Síbrt: Lze tech 20 chyb v tom dokumentu oznacit aby se jich kazdy mel sanci vyvarovat?

[3]
Jana S. mejl 9. 6. 2008 Po 18.36

[6] Jarda Síbrt: Jaký výstup dělající Svazu ostudu? Jednak materiál není určen široké veřejnosti – nemá jít o ukázkovou prezentaci Svazu a jednak nemusel být vůbec zveřejněn v pravém slova smyslu a tady. Je určen pouze pro ZO, které o něj mají zájem, mohl být v zaheslované části webu ČSOP – to by ovšem nějaká taková část (kromě správy registračních údajů) na webu Svazu musela existovat. Nebo si opravdu chceme nechat koukat až do ložnice od jiných spolků a kde koho?

[4]
Tonda Havlík mejl 15. 6. 2008 Ne 18.14

[6] Jarda Síbrt: Osobně se jednání pracovní skupiny také účastním a s klidným svědomím mohu říci, že se rozhodně nesnažíme nikoho poučovat, a už vůbec se nepovažuji za odborníka na typografii. Snažíme se pouze pomoci vytvořit nějaký materiál, ve kterém by byla uvedena základní pravidla. Sám za sebe jsem rád, že jste si Jardo dokument přečetl, a pomohl najít chyby (a vložil připomínky). Je jen škoda, že se do pracovní skupiny sám nezapojíte a nenapomáháte nám zlepšovat kvalitu výstupů. Kdyby jste přispěl svojí troškou do mlýna, tak by jste pak dokumenty nemusel považovat je za ostudu Svazu.

[5]
Beruna mejl web 23. 6. 2008 Po 09.27

Opět se potvrzuje že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Takže je vlastně všechno v pořádku.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin