O víkendu 29. a 30. března proběhlo v prostorech Sdružení mladých ochránců přírody, školení Zelený Web. Nejde o to že by se zde mluvilo pouze o webových stránkách, které jsou vyvedeny v zelené barvě, zelená barva je zvolena záměrně jakožto navození pocitu, že jsme u ČSOP.
Účastníci školení se za minimální vstupní poplatek – 50 Kč za 2 dny, dozvěděli celou řadu zajímavých informací, které mají mnohanásobně vyšší hodnotu. Školitelem byl Bob Marvan, kterému se věci kolem webu staly již před několika lety denním chlebem.
Sobotního rána kolem 9 hodiny se nás nakonec sešlo 7 polouchajících. Tedy žádný nával, aspoň bude klídek a pohoda, na druhou stranu je s podivem, že nebyl větší zájem ze strany členů kolektivů MOP, neboť pohled na mnohé internetové prezentace oddílů není příliš pěkný.
O co jste neúčastí na školení přišli anebo o čem se mluvilo
- historie internetu – jen mírná zmínka o tom jak to celé začalo
- letem světem o HTML, co to je, kde najít jak se to zapisuje
- jaká je správná struktura HTML dokumentu
- v čem prohlížet a editovat stránky
- neviditelné prvky webových stránke
- hlavní blok padnul na CSS – kaskádové styly – co to je, k čemu to je, jak se to používá, záludnosti a vychytávky, chyby interpretace v jednotlivých prohlížečích
- použitelnost webu se stala na sobotní podvečer hlavním tématem – jaké jsou časté problémy použitelnosti webů a jak je odstranit, co dělat než začnu web vytvářet, jak poznat co chce uživatel
- dalším „špekem“ byla přístupnost webů – co to vlastně je, kdo jsou handicapovaní uživatelé, kolik jich je, jak řešit přístupnost webu, základní pravidla a hromada dalšího
Na nedělní den zbylo SEO aneb optimalizace pro vyhledávače, pár slov o redakčních systémech a praktická ukázka vytvoření stránky. Zda toho je málo nebo moc musíte posoudit sami.
Malé hodnocení
Rozhodně ve mně tato akce zanechala příznivý dojem, neboť se člověk dozvěděl spoustu věcí, na které se přichází jen letitou praxí. Na druhou stranu osoba, která zná HTML jen okrajově a o CSS stylech slyšela z rychlíku projíždícím malou stanici, musela být chvílema zavalena přísunem informací. Pro budoucí konání podobného stylu seminářů bych ideálně viděl rozdělit akci na dvě a to:
- verze pro lidičky, kterým chybí dobrá znalost HTML a CSS – v této skupině se zaměřit na hodně praktických příkladů, řešení ve stylu jak udělám toto a jak toto
- verze pro pokročilé, kteří nemají problém s vytvořením stránek ale chybí jim cit či informace pro čitelnost, použitelnost a přístupnost.
««« Předchozí text: Ach ty tiskárny... Následující text: Bude revoluce? »»»
Honza Koukl | 31. 3. 2008 Po 01.07 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1021x
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentářK textu nebyl napsán žádný komentář.