Zájmové spolky musí zdanit pořádání plesů i peníze z reklam

dane-prav Zdroj: MF DNES Jihočeský (Jižní Čechy)

Jižní Čechy – V Jihočeském kraji jsou téměř čtyři tisíce zájmových spolků, které sdružují zahrádkáře, hasiče, myslivce, chovatele zvířat nebo rybáře. V některých případech musí i oni podat daňové přiznání.

Podle Pavla Trska z Finančního ředitelství v Českých Budějovicích se cestě na úřad nevyhnou především sdružení, která mají zdanitelné příjmy. Vykázat musí například i pořádání plesů.

  • V jakém případě musí zájmový spolek podat daňové přiznání?

Když dosáhl zisku ze své činnosti. Dalším případem je situace, kdy má spolek příjmy z jiných činností než z těch, ke kterým byl zřízen. Třeba když poskytuje různé služby, provozuje občerstvení nebo pořádá plesy. Přiznání musí podat, i pokud skončí s těmito aktivitami ve ztrátě.

  • Existují ještě i jiné případy ?

Ano. Přiznání musí vyplnit spolky, které mají příjmy z pronájmu nebo reklamy. Například sportovní klub, který pronajímá hřiště nebo klubovnu a umisťuje na stadionu či dresy hráčů nějakou reklamu.

  • Proč? Tyto příjmy přece většinou slouží k financování jejich zájmové činnosti.

To je ostatně důvod, proč mají tyto spolky možnost si v přiznání základ daně snížit až o 300 tisíc korun. Peníze, které tímto uspoří, ale musí v dalších třech letech utratit za hlavní ztrátovou činnost. Většina sdružení, která se zabývají jen svou zájmovou činností, nakonec daň neplatí.

  • Není tedy podání daňového přiznání zbytečné ?

Ne, zákon stanoví, že každý musí ve svém daňovém přiznání nejen uvést veškeré příjmy a daň si vypočítat, ale zároveň uvést i veškeré výhody, které chce uplatňovat. Jinak k nim nelze přihlédnout.

  • Znamená to, že když spolek přiznání nepodá a přijde k němu finanční úřad na kontrolu, tak si už nemůže základ daně snížit?

Bohužel je to tak. Správce daně by přistoupil k doměření daně, avšak k odečtu by již přihlédnout nemohl. Navíc by spolku vyměřil i penále. Finanční úřady se vyhledáváním těchto případů zabývají. Zjistili jsme totiž, že řada spolků svou povinnost vůči nim zanedbává.

  • Spolky mnohdy žijí pouze z členských příspěvků. Ty se také zdaňují?

Ne, členské příspěvky, dary a dotace se nezdaňují.

  • Kdy musí spolek přiznání podat ?

Nejpozději 31. března. Potěšující ale je, že pokud jejich celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období jsou nižší než tři miliony korun, mohou i nadále vést jednoduché účetnictví.

„Přiznání musí vyplnit i spolky, které mají příjmy z pronájmu nebo reklamy. Například sportovní klub.“

Pavel Trsek, Finanční ředitelství Č. B. Regionální mutace – Mladá fronta DNES – jižní Čechy Autor: LENKA ZIMMELOVÁ

««« Předchozí text: Celková bilance Následující text: Klub přátel »»»

-MB- | 4. 3. 2008 Út 15.47 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 1329x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin