Čestná rada

gremium …je ve Svazu takový trochu záhadný poradní(?), reprezentativní(?), pracovní(?),… orgán „někde nahoře“, o kterém většina členů Svazu příliš mnoho neví (a nebudeme si nic nalhávat, o jejím významu a poslání netuší ani mnozí členové ústředních orgánů ČSOP). Zkuste se zeptat některého člena ÚVR ČSOP na složení Čestné rady (dále ČR) a bude velký svátek, když dá dohromady 5 jmen (a to je v ní celkem 20 prý všeobecně známých osobností). A pak se ho zkuste zeptat „K čemu ta ČR vlastně slouží?“ – možná odrecituje cosi o reprezentaci Svazu… Ale jaká je realita?

Co si budeme namlouvat  – valná většina členů o ČR vůbec netuší, ti zasvěcenější se zase domnívají, že ČR je (či byl) pro některé borce ze Svazu jen „výtah k profesionální kariéře“ a jiní si zase nezakrytě myslí, že ČR je „odkladiště vysloužilých předsedů“. Doufám, že pravda je úplně jiná, ale stále se nemohu zbavit dojmu, že něco není plně v pořádku.

Při svém vzniku v roce 1997 byla ČR koncipována jako orgán, který „…pomáhá rozvíjet, propagovat a prosazovat činnost a zájmy ČSOP a přispívá k jejich reprezentaci…“ (Stanovy §14, bod 8r + směrnice o ČR, článek 3.1). Svaz se tehdy inspiroval obdobnými orgány jiných spolků, nadací,… (Děti Země, Česká lékařská komora, Sdružení Romů Severní Moravy,…), patrně se domníval, že její členové budou veřejně vystupovat s nepřehlédnutelnou vizitkou Svazu a tím přispějí k masivní propagaci (a tedy následnému přírůstku členů?) či snad, že ČR bude generátorem neotřelých myšlenek inspirujících aktivity Svazu. Těžko však nyní říci, jaké jsou vlastně její praktické (popřípadě viditelné) výsledky činnosti – informace o jejím jednání (jednou za rok) i konkrétních závěrech (o přínosech ani nemluvě) jsou totiž více méně chatrné.

To, že kromě uvedení na svazových stránkách se jí ani Svaz nechlubí, vlastně také cosi signalizuje… Nevím, zda se její členové veřejně pyšní titulem „člen ČR ČSOP“, vím však, že ČSOP se členy ČR vůbec nepyšní. Smutné…

Ať na to hledím z jakékoliv strany, tak musím konstatovat, že tento jistě dobře míněný experiment se zkrátka nepovedl a nezbývá, než se rozhodnout pro jednu z variant:

  • nalít ČR čistého vína a tím jí snad probudit k životu + následně masivně ČR využívat k propagaci Svazu
  • rozhodnutím ÚVR (a následně změnou Stanov) celou ČR zrušit

Vím, že tato úvaha je poněkud fantazijní, přesto se však domnívám, že teze „než mrtvý orgán, to raději žádný“ je zcela oprávněná.

««« Předchozí text: Základka v krizi Následující text: Komu jsou určeny granty MŽP? »»»

Michal Kulík | 19. 1. 2008 So 08.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1042x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1]
ivoš 21. 1. 2008 Po 11.51

Pokud si vzpomínám tak čestná rada vznikla když Bedřich Moldan nekandidoval na prodloužení své funkce předsedy ČSOP. Nevím kde se to uvařilo, ale přišlo mi že to bylo hlavně kvůli němu. ÚVR se ho nechtěla úplně zbavit a nabízet mu nějakou „podřadnou“ nevýkonou funkci bylo asi pod jeho úroveň. A tak vznikla Čestná rada. Těžko říct co si o ni myslet. Výsledky z její činnosti známy nejsou. Můžeme ji chápat jako odkladiště ochranářských vysokofunkcionářů a vysokoúředníků.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin