Základka v krizi

strach Telefonoval mi jeden člen následující dotaz: „Stala se nám vážná věc: někdo objednal přes internet materiál na jméno předsedy naší ZO Kverulant a když mělo dojít k dodání (a především k placení), tak náš významný činitel jako vždy neměl dostatečnou hotovost u sebe a nemohl tedy zásilku převzít. Firma nám však poslala výhružný dopis s fakturou, takže musel být svolán mimořádný výbor, aby nastálou situaci řešil – ten ale nic nevyřešil a tak nevíme, jak dál postupovat.“

Osobně v této situaci nevidím problém, přesto jsem si však vyžádal přímo od předsedy A.Nováka podrobnější informaci a z jeho rozsáhlého stanoviska vybírám:

Výbor se opravdu sešel, většina navrhovala fakturu vrátit a vůbec se tím dál nezabývat, ale situace se zkomplikovala po plamenném vystoupení našeho revizora, který sepsal své stanovisko do těchto postulátů formou „otázek – odpovědí“:

obalkaM

Revizor si položil tyto otázky:

 • musíme zaplatit fakturu, ač jsme si nic neobjednali?
 • musíme vypátrat pachatele objednávky?

Revizor si otázky zodpověděl:

 • ano musíme (ať to stojí kolik chce)
 • ano musíme (a navíc ho musíme potrestat)

Tímto samopřesvědčivém vystoupením však revizor nikoho nepřesvědčil (snad kromě naší členky A.Vomáčkové, která však přišla už na posledních 10 slov) a tak nás upozornil, že pokud výbor krizi nevyřeší, tak na tento evropský průšvih upozorní soudruha Kafe (předseda Ústřední likvidační komise), který zde zavede pořádek, dle své zvyklosti ZO zruší a nebo alespoň všem napaří nějakou tu důtku s výstrahou (na naše upozornění, že stanovy nic takového neumožňují, revizor odvětil, že to již s Kafem konzultoval a že to prý mu nevadí).

Na poznámku našeho hospodáře, že faktura je na 450 Kč a my máme majetek toliko 176,30 Kč revizor kontroval, že to už je vůbec podezřelé. Peněz prý máme moc a že by se zároveň mělo prošetřit, jak jsme k nim přišli, proč je nějak neutratíme – tím totiž okrádáme vlastní členy… a že to Kafe také říká.

Takže jsme dospěli jen k tomu, že si tento složitý problém promyslíme do příště, a aby byl k promýšlení čas, zrušili jsme veškeré ostatní aktivity s tím, že tato má jistě nejvyšší důležitost, když ji odpovědně řeší i na ústředí. Nyní tedy promýšlíme… ale nějak nás nic nenapadá…

Co k tomu dodat? Toto je typická ukázka praktik běžných snad tak před 30 lety (ve Svazu jsem podobnou situaci ostatně zažil někdy v roce 1983), došlo zde totiž k souběhu několika jevů, které mohou vykolejit pouze nerozhodné.

Doporučuji:

 1. fakturu vrátit s doporučeným dopisem, ve kterém ji ZO rozhodně odmítne uhradit s tím, že si ZO nic neobjednala. Zároveň doporučuji připsat, ať vám firma zašle kopii závazné objednávky, kterou podepsali dvě osoby oprávněné za ZO jednat (+ odcitovat část §9, odst. 3 Stanov). Tím celá záležitost na 99,9% skončí.
 2. pokud váš revizor neumí podobné jevy řešit a zabývá se kravinami, tak je neschopný a měl by být odvolán. Alespoň bude mít čas si přečíst Stanovy a obchodní zákoník.
 3. protože se jedná o výlučnou záležitost ZO, nikdo vám do ní není oprávněn kecat. Ani žádný superlikvidátor, kterému lze též doporučit přečtení Stanov.
 4. rozhodně neomezujte svoji činnost, ta má nejvyšší prioritu. Uvedené pseudoproblémy stojí maximálně za jednu stručnou informaci na jednání výboru

Co z toho všeho plyne:

 1. Problémy řešme prostým selským rozumem, klidnou dohodou,…
 2. Nejvyšší devizou spolků jsou „přátelské vztahy lidí mezi sebou“ a proto si je braňme.
 3. Nenechme se otravovat starými strukturami, které umí šířit jen strach a ve svém důsledku znechucují lidi.

««« Předchozí text: Vlak = luxusní zboží Následující text: Čestná rada »»»

Michal Kulík | 21. 12. 2007 Pá 08.00 | Mýty a pověry, Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1002x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin