Elektronický podpis

smetana Letošní registrace základek poprvé proběhla též s možností provést celý proces rychle a moderně, tedy pomocí internetu. Mnozí toto řešení přivítali (protože celou registraci zvládli během pár minut), někteří byli poněkud zaskočeni (protože uvízli v půlce elektronické cesty – po stažení výpisu v pdf totiž usoudili, že tím je ZO registrována a již do Kanceláře nevrátili podepsaný výpis) a ti ostatní (kterých bylo prý cca dvě třetiny) raději volili klasickou (tedy zdlouhavou papírově-poštovní) cestu. S rozvojem připojení k internetu a elektronické komunikace se však internetová registrace (ale i třeba podávání projektů) bude uplatňovat čím dál více a proto se podívejme na zatím největší překážku, kterým je pro většinu uživatelů „zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu“ ve zkratce zvaný „elektronický podpis“ (dále EP), který podle tuzemské legislativy (zákon 227/2000 Sb.) plně nahrazuje vlastnoruční osobní podpis.

Ještě před 5 lety byl tuzemský EP svým způsobem exkluzivitou, díky finanční náročnosti (řádově tisíce Kč) a jedinému oprávněnému vydavateli (1.Certifikační autorita) jej využívalo jen pár soukromých osob, víceméně nadšenců (ve firmách jich bylo samozřejmě více). V současné době (přesněji od roku 2005) je však EP již vyloženě „lidovou záležitostí“ – získání jeho „základní“ verze (tedy „kvalifikovaného certifikátu“) na každé větší poště za 190 Kč (včetně DPH) na rok a pohodlnost opětného elektronického prodloužení platnosti již nikomu nebrání jeho užívání. Pro fyzické osoby je však možno za stejnou cenu získat i „komerční certifikát“, který má více možností využití (viz dále) a proto se budu nadále zabývat právě jím.

Získání EP u České pošty, s.p. je vcelku prosté, všeobecné informace jsou uvedeny na internetu a tam jsou také poměrně detailní průvodci. Přesto ve stručnosti uvedu postup – především proto, aby každý viděl, že to není žádná věda a že je to v silách každého běžného uživatele výpočetní techniky:

  • základním krokem je vygenerování klíče buď staženým programem PostSignum Tool (to však na PC vyžaduje mít nainstalované prostředí Sun Java – sice se hodí, ale…) nebo on-line přes stránky (nejpohodlnější, ale zase je nutno použit Internet Explorer od toho Microsoftu)
  • zároveň si v průvodci předvyplníme požadované dokumenty (objednávka, zákaznický formulář, žádost o certifikát), které pak vytiskneme
  • vygenerovaný klíč si uložíme na disketu nebo CD
  • disketu/CD + dokumenty + dva osobní doklady (OP + „něco“ vydané státem) osobně doneseme na „větší poštu“ (jejich seznam je zde), kde nám úřadník vše zkontroluje, podepíšete dokumenty a po cca 20 minutách si na své disketě odnášíte potřebné soubory k EP
  • tím to však nekončí, vydaný certifikát je nutno nainstalovat do operačního systému a případně poštovního programu. Opět je nejpohodlnější se držet pěkných průvodců a je to pak většinou záležitostí několika minut (záleží na užívaném poštovním programu, s většinovým Windows, MS IE a (Expres)Outlookem je to však poměrně snadné a rychlé)
  • a tím je vše nainstalováno. Navíc se pro uživatele „komerčního certifikátu“ otvírá možnost oboustranné šifrované komunikace s jinými uživateli majícími EP – to je však již jiná kapitola.

    Ještě bych rád upozornil, že již mnoho let je možno u některých zahraničních autorit získat EP zdarma, ten však tuzemské instituce striktně neuznávají odvolávaje se na nařízení vlády č. 496/2004 Sb. (před rokem 2004 totiž nevěděly o co vůbec jde, nyní pak z jiných, poměrně pochopitelných důvodů). Jak se k takovým podpisům staví Kancelář ÚVR jsem nezkoušel, byl by to jistě zajímavý pokus.

    Samozřejmě, pokud EP někdo použije jednou, dvakrát za rok, tak je to asi zbytečné, pokud však někdo hojně komunikuje s veřejnou správou, tak z vlastní zkušenosti vím, že většina elektronických podatelen EP vyžaduje a elektronické podání je potom velmi rychlé, levné, pohodlné, elegantní.

    Věřím, že tento příspěvek podnítí k většímu využívání EP a že příští elektronická registrace ZO již bude masivní a zcela bez problémů.

««« Předchozí text: Naše vizitky Následující text: Prezentace našich článků »»»

Michal Kulík | 21. 4. 2008 Po 07.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1025x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin