Čtyřkolkáři ničí přírodu

4kolkáři patří na okruhy ne do přírody Zdroj: MF DNES Jihočeský (Jižní Čechy)

České Budějovice – Pohon na všechny čtyři kola a výborné jízdní vlastnosti v terénu. Čtyřkolky se stávají stále větším hitem hlavně umladých lidí, kteří si mohou dovolit zaplatit za zábavu víc peněz.
Existují ve variantách pro děti v ceně od šesti do sta tisíc korun, dále ve sportovní a pracovní úpravě. Nejlepší stojí i několik set tisíc korun.

Čtyřkolky postavené jako pracovní stroje nepotřebují mít registrační značku. Dokonce jejich řidič nemusí mít ani přilbu a neplatí pro něj silniční předpisy. Na druhou stranu nesmí bez povolení na cesty se zákazem vjezdu. Stroje, které jsou běžně k vidění na silnicích, však registrační značku mít musí.

„Po lesích se prohánějí čtyřkolky hlavně bez značek. Jsou to dražší typy, dokonce i tušíme, kteří lidé na nich sedí. Potřebujeme jen důkazy k jejich usvědčení,“ tvrdí vedoucí obvodního oddělení policie v Chýnově na Táborsku Miroslav Peroutka.

Terénní stroje ničí přírodu

Chýnov – Lidem v okolí Chýnova na Táborsku došla trpělivost. Řádění jezdců na motorových čtyřkolkách v přírodě zde totiž došlo tak daleko, že se chystají proti nim tvrdě zasáhnout a jízdy po lesech a polích jim omezit.
Místní obvodní oddělení policie připravilo sérii schůzek s rybáři, myslivci a ochránci přírody. Včera se policisté sešli s rybáři, začátkem týdne s ochránci přírody z okolí Chýnovské jeskyně.
„Jezdí rybářům v potocích a ničí násadu. Možná by se jim dalo ještě odpustit, že vjedou do míst po těžbě stromů, ale když nám lidé hlásili, že honí po poli stáda srnek, řekli jsme dost,“ uvedl šéf chýnovských policistů Miroslav Peroutka.
Ačkoliv čtyřkolkáři devastují přírodu po celé zemi, jen v Chýnově tvrdí, že našli způsob, jak je zastavit. „Nemohu se spokojit s názorem, že to nejde,“ poznamenal Peroutka.
Letáky varují před vjezdem do chráněných oblastí Majitelé čtyřkolek a motorek se prohánějí v přírodní rezervaci Chýnovská jeskyně. Vybírají si terén kolem lomů a ignorují tabule se zákazem vjezdu i železné závory před cestami do lesa.

„Nepomohlo ani, když jsme do cesty dali balvany. Překážku objedou přes stromky. Ale postavte se jim do cesty. To nikdo neudělá,“ prohlásil František Krejča ze správy Chýnovské jeskyně.
Členové rybářské a myslivecké stráže i strážci ochrany přírody mají sice pravomoci veřejných činitelů a mohou rozdávat pokuty třeba za porušení zákazu vjezdu do lesů, ve skutečnosti ale s těmito motoristy bojují těžko. Každý turista potvrdí, že spíš dostane pokutu on třeba za porušení zákazu kempování nebo vstupu do zakázané zóny rezervace než adrenalinový jezdec na čtyřkolce nebo na sněžném skútru.
„Zkoušíme to alespoň domluvou. Vydali jsme letáky, které čtyřkolkáře varují před vjezdem do chráněných oblastí. Dáváme je do půjčoven čtyřkolek,“ uvedl Filip Šipan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les.

Agresivní jízdou na těchto strojích totiž řidiči nejen ničí kořeny stromů a rostliny, ale i plaší zvěř a hnízdící ptáky. „Čtyřkolky jsou problémem v celé Evropě. V Anglii jezdí po písečných dunách na pobřeží a odhánějí mořské ptáky,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Šumava Pavel Hubený.
Co je tedy možné dělat? Šéf policie v Chýnově Peroutka si představuje, že se proti tomuto fenoménu mohou s nimi spojit myslivci, rybáři a ochranáři. Vzájemně se budou informovat o pohybu čtyřkolek v zakázaných zónách. Jako důkaz by pak mohly stačit fotografie případně videozáznamy. „Okamžitě by nás měli zavolat, abychom mohli rychle zasáhnout,“ představuje si Peroutka.
Pokud totiž takový řidič poruší předpisy tím, že se pohybuje v zákazech vjezdu, hrozímu kromě pokuty také odebrání řidičského průkazu. Další citelný postih může čekat za poškozování přírody.
Policisté neberou argumenty, že lidé na čtyřkolkách a terénních motorkách nemají kde jezdit. Jen na Táborsku je několik legálních drah, jedna je například v Měšicích.
„Určitě bych nejel do chráněné krajinné oblasti. Takoví lidé nám kazí pověst. Stačí mi k tomu úplně vyznačené tratě,“ uvedl osmadvacetiletý Michal z Českých Budějovic, pro kterého je čtyřkolka způsobem relaxace.


Český Krumlov – Jezdci na terénních čtyřkolkách ničí přírodu také v okolí nejvyšší hory Blanského lesa Kleti. Pracovník Správy CHKO Blanský les Filip Šipan říká, že stopy od pneumatik nacházejí, ale žádného jezdce ještě nechytili.

Jak je to možné?
Nemáme sílu tam stát nebo honit je po lese a zastavovat. Snažíme se proto s nimi alespoň komunikovat po dobrém.

Jak?
Vloni jsme vytiskli leták, který dáváme do půjčoven čtyřkolek. Nabádá tyto lidi, aby neničili přírodu.

To je trochu pro zasmání.
Možná, ale víc se dělat nedá.

To znamená, že po nich nacházíte jenom stopy?
Ano, hlavně v lesích. Spíš jsou od čtyřkolek než od terénních motorek. Jejich majitelé nemají respekt před žádným terénem a navíc dělají hluk.

Opravdu víc nemůžete dělat? Přece máte pravomoci jako stráž ochrany přírody. Jste veřejní činitelé. Můžete uložit pokuty.
Je to komplikované. Takového člověka musíte chytit. Nejlepší je obrátit se na policii. Zatím jsme ale žádného čtyřkolkáře nepokutovali, protože jsme žádného nechytli.

Když si postavím malý stan na Kleti, čeká mě pokuta?
Obecně se dá říci, že ano. Záleží na tom, kde to bude. Stejně můžete dostat pokutu, pokud setrváte v chráněné krajinné oblasti na místě s motorovým vozidlem mimo vyhrazené místo. Vjezd do lesa je zakázaný. Upozorňují na to cedule.

A čtyřkolkáři?
Jezdí neustále po terénu a ze zákazů si nic nedělají.

««« Předchozí text: Lednové jednání ÚVR Následující text: O problémech nemluvit, ale řešit! »»»

Honza Koukl | 30. 1. 2009 Pá 10.46 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 8405x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] motorkář peroutka
čtyřkolkář 5. 3. 2009 Čt 18.06

něco o tom slavném Peroutkovi http://aplikace.mvcr.cz/…ortret5.html

[2] čtyřkolkář
Gemmeny mejl web 12. 7. 2009 Ne 20.03

nechápu co vám vadí na čtyřkolkách perfektní stroje to sou než třeba motorkáři kteří řádí na silnici a zabijou se tam,čtyřkolky jsou bezpečnejší než motorky a že jezdí lesem nebo okolo nějaké blbé hory nám vúbec nevadí má ta hora být někde jinde prostě její mínus a nikdo nám nebude zakazovat tohle ! :-x

[3] Jsi debil
Martin 18. 7. 2009 So 20.12

Už podle tvýho výjevu je naprosto zřejmé že jsi deprimovaný pitomec, který si svůj pocit méněcennosti léčí ničením přírody. Že v té přírodě žijí i jiní obyvatelé, které tim totálně stresujete vy hovada, to je vám úplně jedno. Pro svůj kousek zábavy otravujete život zvířatům, milovníkům přírody, kteří tam již chodí s obavou, že uslyší jen randál z vašich krámů. Jedním slovem – bezohlednost. Hlavně že JÁ… Jako odplatu bych se na těch vašich krámech projezdil ve vašem bytě, kokoti!

[4] fu
4wheelkiller 26. 7. 2009 Ne 01.25

[2] Gemmeny: Dej si raděj pozor, aby ti někdy ta tvá půčovna nechytla, hovne!

[5]
štír 24. 3. 2010 St 10.50

Zákon nedovoluje stavět i do polní cesty překážky!!!

[6]
stop-čtyřkolkám mejl 24. 3. 2011 Čt 07.02

[4] 4wheelkiller:smrt čtyřkolkám!!!!!!!!!!!Jen devastujete přírodu!! :-( :-(

[7]
stop-čtyřkolkám mejl 24. 3. 2011 Čt 07.05

Budeme po Vás střílet a tak ještě rádi přestanete NIČIT PŘÍRODU!!!!!!!!!!!!!

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin