Ekocentra ČSOP - e-rozhovor s Ivo Plecháčem

Ekocentra Jak to vidí – Po perfektním rozhovoru s Petrem Hedrlínem (opravdu to stojí za přečtení) jsme tytéž otázky položili i Ivo Plecháčovi, kterou byl předsedou KEV na konci devadesátých let. Otázky jsme poslali mailem a odpovědi dorazily během pár dnů.

1) Jak hodnotíš současný servis, který se ekocentrům dostavá ze strany KEV a UVR?

Těžko se mi hodnotí kvalita servisu ze strany KEV a ÚVR vůči ekocentrům, protože v současné době nejsme registrovaní jako ekocentrum. Asi 2× jsme dostali e-mail od Honzy Eichlera na které jsme nereagovali.

2) V čem má dle tvého mínění ČSOP v součastnosti v oblasti EVVO největší růstový potenciál?

To je vždy otázka zda tuto činnost vykonávat dobrovolně nebo profesionálně. Pokud bychom chtěli provozovat ekocentra na úrovni Pavučiny či středisek SCHKO a NP nelze tuto činnost dělat pouze za pomoci dobrovolníků. Myslím, že trh je v tomto směru poměrně zaplněn. Směrování ekocenter ČSOP bych viděl perspektivnější ve spojení s praktickou ochranou přírody a působením na širokou veřejnost. Zatímco již zmíněné organizace se specializují spíše na organizované skupiny (zejména školy) mohou ekocentra ČSOP najít svou cestu v odborných vycházkách do přírody, v prezentaci ochranářských výsledků činnosti ZO ČSOP, v provozování naučných stezek. Myslím si, že do těchto oblastí by měla směrovat aktivita a podpora ústředních orgánů svazu.

3) Jaká je ve Svazu role neprofesionalizovaných Ekáčů?

Ve svazu jsou nějaké neprofesionální Ekocentra? Možná ano. Takový pohrobek z doby, kdy jsme se snažili v komisi udělat určitý systém akreditovaných a registrovaných ekocenter. Jinak o jejich činnosti nic nevím. Ty o kterých čteme v různých svazových tiskovinách jsou povětšinou částečně zprofesionalizované.

4) Myslíš, že dalši ZO ČSOP mají potenciál k tomu, aby se staly akreditovanými EC? Pokud ano, co tomu dle tvého soudu brání?

Vím, že pokud organizace chce něco od jiných článků musí vůči nim vykazovat soupis výsledků své činnosti a pod. Chápu to. Já už však v dobrovolné práci mám odpor k jakékoliv byrokracii, registraci a pod. Čili když už, tak bych ekocentra pouze registroval a to současně s registrací ZO. Osobně nevidím důvod proč si hrát na nějakou akreditaci. Pro takové aktivisty bychom mohli založit akreditace pro akreditátory. 1× měsíčně by měli schůzi a tam by mohli razítkovat, razítkovat, razítkovat, pak vše několikrát podepsat a ověřit. Ti ostatní by se mohli věnovat svým zálibám v ochraně přírody.

5) Chtěl bys našim čtenářům sdělit ještě něco dalšího?

Chtěl bych všem popřát, aby na ně v jejich dobrovolné práci číhalo za rohem co nejméně úředníků. Aby mohli dělat to co je baví a to pro si tento svůj zájem zvolili za své hobby. Aby nepotřebovali žádat o dotace, aby měli vždy spoustu výborných nápadů a zůstali s nimi nejvýše mírně nad zemí. Jen tak dokážeme být svobodní a spokojení.

Za Depeše.CZ děkuji za odpovědi

Ivo Plecháč (ZO ČSOP Osadníci – www.osadnici.info) je členem ČSOP od r. 1988

««« Předchozí text: Příroda děkuje Následující text: Web - 01/71. ZO ČSOP Koniklec »»»

-MB- | 8. 5. 2007 Út 08.05 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 793x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin