O "větrníky" v kraji stojí i společnost ČEZ

Zelená energie Plzeň – Nejméně dvacet miliard korun hodlá v budoucnu investovat do pořízení větrných elektráren sama skupina ČEZ. Prostřednictvím tisku už oslovila firmy, obce i jednotlivce, že od nich odkoupí stávající projekty a „větrníky“ postaví na vlastní náklady.

Martin Sobotka, mluvčí skupiny ČEZ pro západní Čechy, vysvětluje: „V České republice je minimum opravdu vhodných lokalit pro stavby větrných elektráren. Přesto jsou některé oblasti vytipovány. V západních Čechách je to oblast severu Plzeňska, Tachovska a pak také Krušné hory. Všude je ovšem problém získat povolení, protože prý stavby hyzdí okolí. U nás zatím žádná realizována není.“

Podnikatelé, kteří elektrárnu postaví, mohou podle Sobotky buď prodávat elektřinu do distribuční sítě některé z energetických společností nebo využít formu takzvaného zeleného bonusu.

Zelený bonus znamená, že si majitelé sami rozhodnou, komu vyrobenou energii dodají a sami si také seženou odběratele. Od státu pak obdrží příplatek. Ten se pohybuje mezi 2020 až 2700 korunami za megawatthodinu. V případě, že majitel elektrárny chce napojit na distribuční síť, musí si velkou část nákladů na pořízení vedení uhradit ze svého.

Zákon energetickým společnostem přímo ukládá povinnost, že dotyčného musí připojit, pokud o to požádá. „Povinnost přednostního připojení má společnost, k jejíž síti lze novou elektrárnu připojit nejlevněji,“ dodává Martin Sobotka. Osloveny tak mohou být společnosti jako ČEZ, ČEPS, EoN, PRE a jiné.

Sobotka: Je to dobrý byznys

Podle Sobotky je v současné době možné stavby větrných elektráren hodnotit jako dobrý byznys. Například výrobní cena jedné megawatthodiny v tepelné elektrárně, pokud počítáme jen náklady na uhlí, vápenec a vodu, se pohybuje kolem šesti set korun. Prodává se přibližně za 1200 korun. Výkupní cena jedné megawatthodiny vyrobené díky větru je průměrně tři tisíce korun.

Rozdíl vůči prodejní ceně, která je opět stanovena na 1200 korun, zaplatí běžní spotřebitelé. „Rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou rozpočte energetický regulační úřad klasicky mezi spotřebitele. V současné době to je částka 33,60 koruny, zahrnutá do ceny za megawatthodinu pro domácnost,“ potvrzuje Martin Sobotka. Z toho jasně plyne, že čím více se bude podíl výroby energie pocházející z větrných elektráren zvedat, tím více bude spotřebitel platit.

U sousedů přetížily sítě

Jiný problém v souvislosti s větrnými elektrárnami nyní řeší sousední Německo. Tam sice „větrníky“ vyrostly a fungují, avšak pozapomnělo se na investice do distribučních sítí. Díky napojování elektráren tak dochází k přetížení sítí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – plzeňský kraj
Autor: EVA BARBORKOVÁ

««« Předchozí text: Nechtějí žít vedle monster Následující text: Tukaj je strah pred ptičjo gripo »»»

-MB- | 18. 10. 2006 St 13.53 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 793x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin