Historie Depeší

hlavička historických Depeší Podle slovníku cizích slov Depeše znamená „rychle předaná písemná zpráva“ – a to také dlouhá léta v ČSOP platilo. V následujícím článku se podíváme na cestu od těch prvních „Depeší“ až po ty současné.

Začněme zdánlivou oklikou – přibližně v roce 1980 začala 01/02 ZO ČSOP Taraxacum vydávat pod vedením Ivana Makáska zpravodaj Taraxacum, ten se přibližně v roce 1986 transformoval na měsíčník Nika a ta se díky svému nebojácnému obsahu stala uvnitř Svazu velmi populární. Vzhledem k rychlému sledu „ekologických událostí“ se zhruba kolem roku 1988 výrobní lhůty tiskárny a distribuce ukázaly být příliš dlouhé a tak začaly vycházet výrobně velmi jednoduché a tedy rychlé „Depeše Niky“ (prostý arch A4 či A3). Přibližně v té době se vydávání Niky a Depeší zmocnil Městský výbor ČSOP Praha (byl to nehezký boj s řadou „rozzlobených“ lidí) a Depeše nadále plnily funkci informačního zpravodaje MV Praha.

Přibližně v roce 1990 se Nika opět vrací do gesce ZO Taraxacum (tím také jejich historii opustím) a vydávání Depeší po vzájemné dohodě převzal tehdejší ÚV. Moderní historie tištěných Depeší jako celosvazového zpravodaje tedy začíná koncem roku 1990, kdy jim odpovědná redaktorka M.Křížová vtiskla nezaměnitelnou podobu (hlavička, layout,…). Depeše sice ještě vycházely nepravidelně a byla to hodně „ruční práce“, ale byl to významný vnitřní informační kanál.

Od roku 1991 byl odpovědným redaktorem M.Kulík, Depeše byly měsíčníkem s 1.200 výtisky (koncem období pak byly 2× ročně rozesílány i všem členům Svazu) a nestačily ani pojmout všechny zaslané příspěvky (každé číslo mělo přibližně 2× více příspěvků než byla tisková plocha). Od roku 1993 byly trvalou součástí tištěných Depeší i Depeše Juv. (= metodický zpravodaj pro kolektivy Mladých ochránců přírody).

V roce 2001 se stal odpovědným redaktorem P.Stýblo, vydávání zajišťuje Kancelář ÚVR, Juvy již nejsou součástí, Depeše nevycházejí pravidelně a obsah jistě každý dokáže posoudit sám…

Depeše tedy prošly velmi zajímavým vývojem a dle mého soukromého názoru se jejich současná tištěná podoba od původního významu slova („rychle předaná písemná zpráva“) velmi vzdálila.

Proč se tedy tento zpravodaj jmenuje právě Depeše? Je to prosté: chceme přinášet „rychlé písemné zprávy“ o dění ve Svazu i kolem něj a to v modernějším pojetí, tedy elektronicky, s obrazem, s diskuzí, on line,…

««« Předchozí text: Ochránci zachrání více žab Následující text: Mathematikkrätsel - Mathematical teaser »»»

Michal Kulík | 10. 3. 2007 So 15.14 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 995x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin