Dobrovolná činnost není vše

O životních rolích a o tom, že by bylo dobré občas procitnou dříve, než promrháte energii a čas nad něčím co už nelze oživit.

Každý ve svém životě zastáváme určité role. Některým se nevyhneme, jsme do nich „navezeni“ životem a do některých vstupujeme dobrovolně. Jde mi hlavně o ty druhé, protože to jsou role kde z roviny naše dobrovolného vstupu, očekáváme, že působení v nich bude jakési lepší a prospěsnější.

Aspoň tedy já to očekávám. Je tomu již 15 let co jsem vstoupil mezi skupinku „střelených“ lidí, kteří svůj volný čas věnují práci s dětmi. Člověk vstupuje do tohoto světa pln nápadů, fantazie, světlých zítřků a také iluzí (jak později zjišťuje).

Ano někdy je to Sysifovská práce

Ano někdy je to Sysifovská práce

Léta plynou, všechno je super, děti jsou spokojené neboť je jim nabízen kvalitní program a všechno je ideální. Čas je ale neúprosný a tak začínají přicházet první tvůrčí krize. Zjišťujete, že tato hra je už ohraná a že by to chtělo jinou. Otevřete tedy jinou knihu a najdete jinou hru a zase to nachvíli vydrží, ale čas vás zase dožene. Poté zjistíte, že se neopakuje jen dílčí hra, ale že i celoroční hra s napínavým příběhem nápadně připomíná loňskou celoroční hru s ještě napínavějším příběhem. Nastává zamyšlení někdy dlouhé, někdy krátké, někdy méně účinné, někdy více účinné. Až do této chvíle většina lidí postupuje stejně a zde se cesty dělí. Někdo procitne dřívě, najde v sobě odvahu buď na odchod do „důchodu“ s tím že mladší, nevyčerpaný a nápady nabitý človíček zaujme jeho místo, nebo na radikální změnu v nabízeném programu. Někdo ovšem neprocitne a jede stále dál jako buldozer bez ohledu na to zda za sebou nechává spoušť nebo vkusně ztvárněnou krajinu.

V žádné roli nejste nikdy osamoceni a ani v oddíle plném dětí tomu tak není. Můžete proto s výhodou pozorovat lidi kolem sebe, kteří zastávají podobné či stejné role a hlavně s nimi komunikovat a diskutovat o úspěších a chybách. Problémem je opět čas, který v uzavřenější skupině spolupracujících lidí nahlodá úspěšnou komunikaci a spolupráci a občas nejsou všichni v týmu tak odolní jak by bylo potřeba. Zkrátka a jednoduše komunikace upadá, chyby se neřeší, vznikají zákulisní dohody, pomluvy a všechno jde tak nějak do kopru. A nyní nastává situace kdy se v týmu ukáže co v něm je. Stejně jako v osobním přístupu popisovaném v odstavci výše, dochází i tým na rozcestí. Bylo by to snadné kdyby byly jen 2 možnosti. Tou první by bylo ukončení týmu a tou druhou vzetí rozumu do hrsti, opření se do nových cílů a vybičování se k zahnání lenosti. Existuje bohužel i třetí cesta, kterou jsem měl šanci poznat. Je zdaleka tou variantou nejhorší a tou je mazání medu kolem huby jak je všechno dokonalé. Pomalým a důkladným přístupem postupně likvidovat semínka odporu. Ale opravdu pomalu a zásadně tak aby případná semínka nepoznala, že byla zlikvidována okolím, ale aby odcházela z těžkým srdcem, že již opravdu nemohou nic kolektivu přinést. Některá semínka se vzpouzejí déle ale opět na plné čáře vítězí čas a vítězství je na obzoru. Otázka je pro koho je toto vítězství určeno. Odpovězte si sami ale pro tým a kolektiv rozhodně ne.

A stejně jako Slunce vrací se po prožitém dni na obloze zpět, vracím se i k začátku článku k působení v dobrovolných rolích. Zdaleka neznamená že bude lepší a prospěsnější než působení v rolích jiných. Všude jsou jen lidé a ten kdo vyhrál má třeba jiný úhel pohledu a jiný názor na to, že právě on je ten kdo vydržel a vy jste ten povl co odpadnul. Trvalo poměrně dlouho než jsem se definitivně smířil s tím, že není cesty zpět a že jakékoli snažení je ztraceným časem a energií. Vzdyť si stačí jen přiznat, že je to vlastně prohra, kterých je plný život, byť je to prohra veliká. Závěrečná volba je vždy na každém z nás – buď stojí za to vydržet a nebo stojí za to věnovat energii někde jinde a účelněji.

««« Předchozí text: Neziskovky nesmí vytvářet zisk Následující text: Výzva 2007 »»»

Honza Koukl | 3. 3. 2007 So 22.27 | Pohled přes plot, Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1165x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin