Neziskovky nesmí vytvářet zisk

Penízky Tu a tam slýchám, že neziskové organizace (tedy i občanská sdružení jako je ČSOP) nesmí vytvářet zisk, neb by se pak fakticky staly komerční firmou. Ač se jedná se o poměrně všeobecně rozšírený názor, tak skutečnost je jiná.

Neziskovky samozřejmě mohou při splnění zákonných podmínek vytvářet zisk (tedy mít na konci roku více vlastních volných prostředků než na jeho začátku), jen tento zisk nesmí následně rozdělovat mezi své zakladatele (odměny pro členy NNO či členy statutárního a kontrolního orgánu), ale musí jej v budoucnu v souladu se stanovami investovat do své hlavní činnosti a tím rozvíjet bohulibé aktivity, kvůli kterým byla daná NNO založena.

Osobně jsem dokonce přesvědčen, že každá ZO by si měla v časech relativního dostatku vytvářet „rezervu“ na horší časy. Nikdy totiž nevíte, kdy může dojít k výpadku podpory donátorů (škrty ve státním rozpočtu) či nečekaným výdajům (doplatek za topení v klubovně po tuhé zimě) a pak se peníze našetřené v minulosti mohou ukázat jako jediná možná záchrana činnosti budoucí.

Dalším argumentem pro vytváření finanční rezervy v základkách (a tedy vytváření zisku) je to, že ZO často dostávají podporu od donátorů až po částečné či úplné realizaci aktivit a pak je nutností mít volné prostředky, které je možné do projektu dočasně (jako zálohu) vložit. Prostředky do realizace projektů může samozřejmé dočasně vložit i někdo jiný (např. půjčka členů), ale nechtěl bych být v kůži předsedy či hospodáře v případě, že by ZO podporu donátora na poslední chvili neobdržela, a dlužné peníze by nebylo z čeho vracet.

Je samozřejmé, že neexistuje jediná správná výše rezervy, o kterou by měly usilovat všechny ZO, a tak na závěr jen poznamenám, že se vždy jedná o kompromis mezi tím kolik peněz chce ZO okamžitě investovat do rozvoje činnosti (např. se může jednat o nákup pomůcek na hry pro děti, jejichž používání může vést k přilákání nových členů, ale může jít také o nákup křovinořezu či motorové pily, díky kterém zvládne ZO práce při manamegmentu chráněného území rychleji a bude tak moci více času věnovat osvětovým akcím pro věřejnost) a kolik si chce nechat na horší časy s tím, že smyslem rozhodně není ani vytváření neúměrně vysoké rezervy a faktické „sušení“ peněz na účtu ZO ČSOP.

««« Předchozí text: Osmisměrka 10: Rostlinná osmisměrka Následující text: Dobrovolná činnost není vše »»»

-MB- | 3. 3. 2007 So 21.28 | Mýty a pověry, Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 986x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin