Hledá se ředitel...

obrazek Ve Svazu se došuškalo a kdekdo již ví, že Kancelář ÚVR je od konce května bez svého ředitele – ten současný (MD) odešel ani ne po roce působení a tak byl dočasným řízením opět pověřen jeho předchůdce PS, který se však výkonu této pozice již několik let vehementně brání. Právě proto Předsednictvo ÚVR nenápadně hledá nového ředitele, jednak květnovou nabídkou v eDepeších + na internetu (tam to sice nebylo otevřeně uvedeno, ale chytrému napověz) a pak i nejspíše oslovováním „vhodných lidí“ (jak se tak ke mně doneslo). Protože je pozice šéfa profesionálního aparátu ÚVR ČSOP poměrně důležitá, zkusme se zamyslet nad tím, jak by takový ředitel měl vypadat.

Ve všem personalistických příručkách se praví, že pro výběr jakékoliv funkce je klíčové jasné a konkrétní zadání toho, kdo „vhodného člověka“ hledá. Česky řečeno: pátrající musí vědět co chce a to ve vztahu k zaměření, současné činnosti i perspektivě subjektu, kde má hledaný působit. Zaměstnavatelem ředitele Kanceláře je sice ÚVR (viz §14, odst. 8j Stanov), ale přímým nadřízeným ředitele je vlastně předseda Svazu (viz §4, odst. 4 Jednacího a organizačního řádu ÚVR), takže právě on (popř. místopředseda) by měl mít v této otázce jasno. Doufám však v intenzivní pomoc celého Předsednictva ÚVR a tak jen varuji, že bez jednotného konkrétního zadání bude jeden hledat charismatickou osobnost schopnou oslovit úředníky na vlivným postech, další zase zdatného právníka, mediální hvězdu, ekonoma, cvičenou opici slepě plnící povely nadřízených,… a určitě se najde i nahlas nevyslovený požadavek, aby to byl „Lojza z naší základky, alespoň budeme mít čerstvé informace“.

Věřím, že konkrétní zadání pro výběr vhodného člověka na pozici ředitele Kanceláře tedy existuje (za to rozhodně nepovažuji onen text nabídky v mailových eDepeších), přesto se však pokusím připomenout několik okruhů, na které by se nemělo zapomenout.

  1. ředitel Kanceláře musí znát činnost Svazu a to nejlépe v co nejširším záběru (tedy ve všech klíčových oblastech jeho působení) a navíc přímo z terénu (tedy z konkrétní práce základek). Chápu, že „nezatížený člověk“ (tedy bez vztahu k ČSOP) by bylo zajímavé řešení (již tu dva tací ředitelé byli), ale nulová orientace v problematice je nebezpečná (jde o čas, nebezpečí vlivových skupin,…)
  2. ředitel musí mít značné sociální dovednosti (vedení kolektivu, komunikace s dobrovolníky,…), kladný vztah k ekonomice provozu (což ostatně všichni ředitelé mít musí), odolnost vůči stresu (časová tíseň, práce s různými lidmi,…), pochopení pro fundraising, systematičnost,… ale i nezáporný vztah k moderním technologiím
  3. předpokladem je vyšší vzdělání – doufám, že nikoho příliš neurazím, ale schopnost využívat rozumové schopnosti (t.j. promýšlet pracovní činnosti do důsledků, vidět věci z nadhledu a v souvislostech,…) si člověk osvojí většinou až na VŠ (samozřejmě, výjimky existují)
  4. ředitel by měl mít již několikaletou profesní praxi na různých pozicích nejen v komerčních firmách, ale i státních institucích a měl by znát ze svého dobrovolného působení více neziskovek (nejlépe občanských sdružení)

Když to tak shrnu a provedu průnik naznačených neopominutelných okruhů, tak se osobně domnívám, že optimálním ředitelem Kanceláře by mohl být jedině dlouholetý šéf úspěšného článku Svazu s výraznými manažerskými schopnostmi (a dobrý manažer vůbec nemusí být právník, ekonom, přírodovědec,…). Tedy základky, Regionálního centra,… který ve své dobrovolné práci již důkladně poznal ČSOP, ve své profesi vystřídal několik významných postů a v základce zdárně koučuje pár desítek dobrovolníků a několik profíků. Hledejme proto tedy především ve vlastních řadách.

Závěrem si však neodpustím několik přidrzlým otázek: kolik znáte úspěšných článků ve Svazu?, pohrnou se jejich šéfové na post ředitele Kanceláře?, má Svaz vůbec jasno v náplni práce Kanceláře ÚVR a v její budoucnosti? (já vím, vše je ve Strategii…)

««« Předchozí text: Web ZO ČSOP Jihlava Následující text: Jak vychovávat dítě ... »»»

Michal Kulík | 22. 6. 2007 Pá 07.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1051x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin