V záchranné stanici nejčastěji ošetřují ježky

Pohled o záchranné stanici

Kladno – Téměř pět stovek zraněných nebo jinak handicapovaných živočichů projde ročně záchrannou stanicí AVES na Čabárně u Kladna. „Ačkoli veterinář i ošetřovatelé vynakládají veškeré své umění a úsilí, nelze všechna zranění vyléčit,“ konstatoval vedoucí záchranné stanice Petr Starý.

Přesto se loni podařilo vrátit do přírody 280 vyléčených zvířat a ptáků. Stanice má na starosti Kladensko a Slánsko, také Kralupsko, Mělnicko, Neratovicko a Rakovnicko. Jak se k vám zraněná zvířata a ptáci dostávají?

Do naší záchranné stanice přijímáme především zvířata z volné přírody. Buď nám lidé zavolají, že někde našli zraněného živočicha a my si pro něj dojedeme, nebo nám ho rovnou přivezou. A pak také spolupracujeme s policisty, kteří se rovněž se zraněnými živočichy setkávají. Bohužel se k nám ale někdy dostávají zvířata, která vlastně žádnou pomoc nepotřebovala. Teď to budou malí zajíčci. Když je lidé v přírodě najdou samotné, myslí si, že je matka opustila, vezmou je a přivezou k nám. Přitom vůbec nešlo o opuštěná mláďata, protože zaječice pro ně sháněla někde potravu. Proto doporučujeme všem, kdo takováto mláďata v lese nebo na poli uvidí, aby nám nejprve zavolali na telefon 602336014 a v žádném případě na mláďata nesahali. Jaká zvířata a ptáci u vás končí nejčastěji? Nejvíc je ježků. Protože ale byl loni příznivý podzim a část zimy, mohla mláďata z pozdních vrhů v klidu a bez úhony zesílit a dorůst do váhy více než 700 gramů, kterou potřebují k přežití zimy. Proto jsme k nám ježků přijali o mnoho méně než v předchozích letech. Často se k nám dostávají káně lesní a poštolky. U nich převažují zranění elektrickým proudem a dopravními prostředky. Srnčí zvěři zase hrozí zranění při střetu s auty, stává se ale také, že po nadměrné konzumaci řepky olejné zvířata částečně ztrácejí zrak a jsou pak zranitelnější.

Jak to vypadá se sovou pálenou?

Loni se nám ve čtyřech menších dřevěných komorách narodilo čtyřiapadesát mláďat sovy pálené, což je o čtyři víc než v předchozím roce. Jde o ohrožený druh, proto se snažíme přispět k jeho rozmnožování. Sova pálená má u nás ve stanici ideální podmínky pro hnízdění, takže na rozdíl od přírody vyvádí mláďata dvakrát do roka. Ta po odchování vypouštíme do volné přírody na Kladensku, Písecku a Rakovnicku.

Spolupracujete s Naučným střediskem ekologické výchovy Kladno. Jaký program chystáte?

V sobotu bude u nás od 15 hodin přednášet Olga Vilímková, která učila v Peru v horské indiánské vesnici Pucamarca a o svých zkušenostech napsala knihy Učitelkou v Peru a Peru – děti Inků. Díky ní se už několik let peruánské děti účastní i naší výtvarné soutěže Kladenská veverka. A pak už se chystáme na Velikonoční neděli, kdy si zájemci mohou vyzkoušet malování vajíček, pletení pomlázek a košíčků a zdobení perníčků.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (jih)
Autor: (zk)

««« Předchozí text: Jaké bude počasí? Následující text: Osmisměrka 8: Řeky České republiky »»»

-MB- | 16. 3. 2007 Pá 22.32 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 1270x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin