Odvrácená tvář daňových asignací

obrazek Zhruba od roku 2001 byly mezi neziskovkami a poslanci velmi populární „daňové asignace“ (dále DA) – kdekdo básnil o obrovských výhodách pro neziskový sektor, o velkém toku financi, o možnosti svobodné volby občanů,… Vláda však věcný záměr v roce 2005 neschválila a tak celá záležitost utichla. Naštěstí, protože DA rozhodně nejsou tak přínosné, jak se nám Fórum dárců snažilo namluvit…

V létě 2006 Ministerstvo financí potichu zahájilo konzultace a vytváří k problematice pracovní skupinu, takže se zdá, že myšlenka DA byla opět oprášena a „cosi se chystá“. Z faktu, že v ČSOP diskuze k této problematice prakticky neproběhla, usuzuji, že DA jsou na okraji zájmu – tento postoj je však velmi nezodpovědný a ve svém důsledku může mnohé nepříjemně překvapit.

O problematice DA bylo napsáno mnoho fundovaných studií (například), kterým nehodlám a ani neumím konkurovat, přesto však uvádím několik pohledů „z jiné strany“:

  1. rád bych věřil, že „stát“ o DA nesníží dotační podporu neziskového sektoru (dále NS)
  2. administrace DA si vyžádá „mnoho dalších úředníků“ a tedy i další výdaje (zjevně se o tyto náklady sníží prostředky poukázané občany)
  3. při uvažované možnosti cíleně směrovat 1% zdanitelných příjmů je předpoklad, že občané do NS převedou (asignují) cca 300 až 350 milionů Kč. V ČR je přes 66.400 občanských sdružení + necelých 400 nadací + přibližně 900 obecně prospěšných společností – velmi hrubým propočtem z toho plyne, že na jeden „neziskový subjekt“ by v průměru mohlo připadnout až 5.200 Kč (a to neuvažuji případné jiné formy neziskového sektoru)
  4. každému je však asi jasné, že „populární či velké neziskovky“ (Výbor dobré vůle, NROS, Junák, zahrádkáři, VIZE 97, Nadace T.Maxové,…) získají nejvíce prostředků a na ostatní „nic nezbude“
  5. DA jsou zatím konstruovány tak, že finanční příspěvek by měl po splnění určitých kritérií (výroční zpráva, audit, bezdlužnost,…) získat pouze registrovaný subjekt, u NNO pak výhradně „ústřední orgán“ (tedy jen ÚVR a nikoliv jednotlivé ZO)
  6. a získá-li ústředí z DA nějakou částku, myslíte, že bude peníze opravdu přerozdělovat všem svým jednotlivým článkům ve formě „finančního příspěvku“ nebo si je nechá pro sebe „ke zkvalitnění servisu svým článkům“?

Osobně se domnívám, že daňové asignace jsou pro neziskový sektor velkým krokem zpět, současný systém umožňuje poměrně jednoduše cílenou podporu na všech úrovních a není tedy nutné vymýšlet složité konstrukce k další byrokratizaci státního aparátu. Chce-li „stát“ snížit daňové zatížení občanů, může to udělat elegantněji. A snad jenom perlička závěrem: na Slovensku DA po třech letech opustili. Důvodem byl odpor neziskového sektoru.

««« Předchozí text: Mathematikkrätsel - Mathematical teaser Následující text: Osmisměrka 11: Bezobratlá osmisměrka »»»

Michal Kulík | 10. 3. 2007 So 20.33 | Ze života Svazu, Pohled přes plot | trvalý odkaz | tisk | 1084x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Kam by asignovali rodiče?
JS mejl 11. 3. 2007 Ne 18.09

A to ještě v uvedeném počtu neziskovek nejsou zahrnuty školy a různá „Sdružení rodičů a přátel školy“, každý rodič by logicky dával asignace do školy, kam chodí jeho dítka. A kolik lidí platí daně a nejsou rodiči? Nikdo si přece nemůže myslet, že stát by v případě zavedení asignací nesnížil podporu NNO! Vždyť by méně vybral na daních, celková rozdělovaná hromádka peněz ze státního rozpočtu by byla menší a tak by logicky dostali méně i neziskovky (protože ony „přece již mají peníze“ z asignací). Nebo si opravdu někdo myslíte, že by šlo méně peněz na armádu a platy ústavních činitelů?

reaguj[2] Rodič aktívek
Beruna mejl web 12. 3. 2007 Po 00.45

Představme si případ aktivní rodiny kdy otec činovník ČSOP, matka aktivní členkou Červeného kříže, jedno dítě ve Skautu, druhé v Mladých ochráncích přírody, děda dobrovolný hasič a babička aktivistka Greenpeace. Kam pak směřovat daňovou asignaci? Už vidím ja se celá rodina pře o to jaký spolek si zaslouží peníze více a jaký ne, jak si každý hrabe na svůj píseček. Závěr – daňové asignace rozvracejí klid a pohodu aktivních rodin a přeci nechtějí naší zákonodárci rozvracet rodinu :-x

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin