Bariéry u silnic zachycující obojživelníky při jejich jarním putování jsou letos na třech místech
Mladá Boleslav – Tři stovky žab se loni podařilo zachránit ochráncům přírody od smrti pod koly aut. Letos bude zachráněných obojživelníků ještě víc, jelikož se ochránci přírody rozhodli postavit zábrany u silnic hned na třech místech. Třetí rok pomáhají obojživelníkům v Podhradí u Bakova nad Jizerou, další zábrany postavili minulý víkend u Dolního Cetna a včera u rybníku Krupský nedaleko Mnichova Hradiště.
Žáby na jaře putují do míst, kde se rozmnožují, a často přitom končí pod koly automobilů na silnicích. „Loni se mezi chycenými obojživelníky objevilo několik vzácných druhů, například blatnice skvrnitá. Předpokládáme, že letos bude takových druhů ještě víc,“ uvedla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody základní organizace Klenice Milada Vrbová.
Podchody i stálé bariéry
V Podhradí ochránci nainstalovali zábrany podél silnice. Díky nim mnoho žab nasměrují k podchodu pod silnicí. Zbývající přenesou. Chráněné území Podhradská tůň, ležící mezi obcemi Dalešice a Zvířetice, patří k nejvýznamnějším mokřadům v rámci středních Čech. Jiný postup bude v ostatních lokalitách. „U Dolního Cetna žádný podchod není, uvíznou tam tedy všechny žáby a budeme mít větší přehled,“ řekla Milada Vrbová. Podobnou akci dělají ochránci většinou ve spolupráci s některými školami už třetí rok. Letos začali kvůli teplému počasí skoro o měsíc dřív.
Žáby nejvíc migrují, když je ranní teplota kolem deseti stupňů Celsia a po dešti. Loni našli ochránci přírody i osmdesát obojživelníků v jeden den.
Kromě bariér, které jsou na třech lokalitách na Mladoboleslavsku, existují i takzvané trvalé bariéry. Pro okolí velice frekventovaných silnic, které jsou pro obojživelníky velice nebezpečné, je možné získat peníze na projekt od Evropské unie.
Ochránci z Klenice letos na přenosné bariéry získali 18 tisíc korun od ministerstva životního prostředí.
„Na instalování zábran to akorát stačí. Nemáme ale hrazené dopravní náklady,“ podotkla Milada Vrbová. Bariéry bývají u silnic zhruba měsíc, potom je sundají a použijí je v dalších letech.
„Loni se mezi chycenými obojživelníky objevilo několik vzácných druhů, například blatnice skvrnitá.“ Milada Vrbová, Český svaz ochránců přírody
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (sever)
Autor: EVA KUČEROVÁ
««« Předchozí text: Proč si chránit osobní údaje Následující text: Historie Depeší »»»
-MB- | 9. 3. 2007 Pá 19.18 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 949x
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentářK textu nebyl napsán žádný komentář.