Na minulém Sněmu se někteří delegáti právem pozastavovali nad nevhodným oděvem svých kolegů. Jeden z příspěvků se o této trapnosti sice opatrně zmínil, ale o to větší diskuze trvaly po celý průběh Sněmu v kuloárech, kde se zejména ženy pozastavovaly nad přístupem k tak závažné události a dokonce zvažovaly, zda vůbec na ten příští Sněm přijedou. Ano, některá individua působila opravdu značně odpudivě…
Příslušná sněmovní komise musela dokonce vyřadit několik ostrých podnětů do závěrečného usnesení s osobním příslibem navrhovatelům, že se ústředí bude tímto fenoménem vážně zabývat a to v návaznosti na celkové image našeho spolku. Na rozdíl od některých prkotin (pokles počtu členů, nepřehlédnutelné vnitřní pnutí, nezájem veřejnosti,…) se v tak závažné oblasti naštěstí nechodilo dlouho kolem horké kaše a tak hned na prvním posněmovním jednání přijala ÚVR zásadní materiál, po kterém již mnoho let volala členská základna – ano, jde o pověstný a dlouho toužebně očekávaný „Grafický manuál jednotného vizuálního stylu“. A to byl teprve začátek…
Ihned po tomto smělém vykročení se vedení našeho spolku odhodlalo kousnout do kyselého jablka a zahájilo diskuse nad další progresivní novinkou, po které toužily zejména již zmíněné sněmovní delegátky. Počáteční dohoda však byla (a dosud je) velmi nesnadná a to zejména díky některým čelným představitelům (ano, dokonce těm nejčelnějším, jejich jména má redakce k dispozici), kteří se nemínili (a bohužel patrně asi ani nemíní) vzdát svého pobuřujícího vzhledu. Nakonec se náročného úkolu ujal užší kroužek (tzv. „tvrdé jádro Svazu“), které přijalo ideové zásady, ze kterých již dále nehodlá slevit. Naštěstí se tento moderní trend prosadil již i u našeho největšího a nejmilejšího partnera a tak je cestička i u nás téměř umetena. Z důvěrného pramene jsem získal hlavní zásady svazového dress code připravené progresivní skupinkou, které zde uvádím:
- Po smutných zkušenostech na Sněmu jsou u mužů zcela nepřípustné bílá košile a oblek (sako, kravata,…) a u žen pak kostým či slavnostní oděvy
- Nadále jsou v oblečení coby nevhodné považovány všechny jasné a nápadné barvy, zejména červená, bílá a žlutá
- U všech oděvů jsou vyžadovány decentní tlumené barvy (odstíny zelené, hnědé a modré), vždy musí být zjevně nežehlené a již „lehce nošené“
- Pro zaměstnance je dress code (dále DC) zcela povinný, pro dobrovolníky je sice dobrovolný, ale s dopadem na členské příspěvky (u tzv. „nedodržovačů“ se navrhnou příspěvky o pouhých 1.000Kč vyšší)
- Maximálně jednou za měsíc je možno zaměstnancům povolit casual friday, kdy si mohou mírně zhřešit a vzít si sako, kravatu či svazově jinak nepřijatelný oděv
- Kancelářský DC: opánky, tričko tlumené barvy s řádným logem Svazu o velikosti nejméně 25cm (pozor však na dodržování Grafického manuálu!) a ladící kalhoty, dámy do 30 let sukně „někam hodně nad kolena“. Tetování je přípustné, z ozdob pak maximálně hodinky
- Terénní DC: pevná terénní obuv, bavlněné ponožky, zelené kalhoty nejlépe se skvrnami od barvy, hlíny či natržené od hřebíků (v období od 15.3. do 15.10. jedině krátké šortky, jindy možno i delší), propocené pracovní tričko tlumené barvy (opět nejlépe se skvrnami…, na zádech pak nápis „Makám pro přírodu“ a velké logo Svazu) a maskovací bunda. Vlasy dlouhé nemyté, u mužů zásadně plnovous, oděv je doplněn ošuntělým batůžkem z tržiště, možno doplnit hučkou nenápadné barvy a neurčitého tvaru
- Při jednání s úřady (ministerstvo, poslanci,…) či vystupování na veřejnosti (tiskovky, besedy,…) se vždy dodržuje zásada, že člen musí Svaz reprezentovat v terénním DC.
Obrovskou předností DC přijatého a zveřejněného dle těchto zásad bude bezesporu průnik na první stránky deníků i prime time zpravodajství a tím i opětovný návrat Svazu do povědomí společnosti. A navíc předseda Dětí Země určitě pukne vzteky!
««« Předchozí text: Výkřiky do tmy Následující text: První vyloučený »»»
Michal Kulík | 18. 8. 2010 St 19.53 | Ze života Svazu, Náměty pro vás | trvalý odkaz | tisk | 1592x
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentářK textu nebyl napsán žádný komentář.