Pokuta na cestě?

pokuta U mnoha základních článků větších občanských sdružení (zejména tam, kde se již několikrát změnil statutární zástupce) se v podezřele vysoké míře (odhaduji to tak na 80%) vyskytuje hrubá chyba, která by v některých případech mohla vést i ke kolizi se zákonem 337/92 Sb. o správě daní a poplatků či se zákonem 89/95 Sb. o státní statistické službě, tedy i možnému finančnímu postihu. Ano, týká se to i základních organizací ČSOP…

Příklad z praxe: jedna menší venkovská základka pracuje již 20 let, nemá žádnou schůzovní místnost a za tu řádku let se již několikrát změnil statutární zástupce, tedy předseda. Nový předseda změnu vždy řádně nahlásil na ÚVR, ta mu vystavila nový Registrační list, kde bylo sídlo ZO (tedy adresa, kam si základka přeje zasílat všechny důležité dokumenty) již změněno na bydliště předsedy a tak do těch výběrových řízení kraje ZO vždy zaslala kopii Registračního listu, kde bylo vše podstatné „úředně“ doloženo. Všichni byli spokojeni, až na to, že stát zatím podobné případy porušení zákonné ohlašovací povinnosti zatím ještě toleruje (a to nejspíše z důvodu pohodlnosti, neschopnosti a možná i politické výbušnosti).

V popsaném příkladě totiž právní subjekt opomenul ve změnovém řízení vyžádat vystavení nového potvrzení o přidělení identifikačního čísla u regionálního pracoviště Českého statistického úřadu (naštěstí lze zvládnout na počkání) a popřípadě zároveň prokazatelně (t.j. např. doporučeným dopisem) informovat Finanční úřad (je-li u něj registrován, tedy pokud podléhá jakékoliv daňové povinnosti). V případě změny sídla a zároveň působnosti Finančního úřadu (dále FU) by měl subjekt informovat oba dva FU. Poznámka: postoje FU také nejsou jednotné – některé FU registraci občanských sdružení rozhodně nevítají (jinak řečeno: jsou udiveny, že se někdo chce registrovat), jiné na registraci zase striktně trvají a vyhrožují pokutou…

Je to smutné, ale státní správa (alespoň tyto dva zmíněné úřady) nejsou propojeny a změny sídla subjektu se jim musí hlásit zároveň. Na tento fakt právě drtivá většina základek zapomíná domnívaje se, že změnu adresy stačí nahlásit do Kanceláře ÚVR a tím že je úřad splněn.

Takže varuji a doporučuji všem základkám mít vše v pořádku – za těch minimálně 50.000 Kč pokuty to rozhodně nestojí.

««« Předchozí text: Co Čech to... Následující text: Listopadové jednání ÚVR »»»

Michal Kulík | 30. 10. 2008 Čt 08.00 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1088x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin