Boj o větrníky bude pokračovat

Větrné elektrárny OTAZNÍKY NAD VĚTRNOU ENERGETIKOU. Investoři mají zájem o stavby větrných elektráren na Plzeňsku. Vedení kraje doporučuje obcím podobné projekty zamítat. Například místostarosta Boru na Tachovsku by ale proti stavbě větrníku mimo zástavbu nic nenamítal.

Plzeň – Česká republika se sice mezinárodními smlouvami zavázala, že bude podporovat alternativní zdroje získávání energie. Sloužit by k tomu měla voda, vítr i biomasa. Postavit však v Plzeňském kraji větrnou elektrárnu je problém. Krajský úřad větrníky v prosinci odmítl, protože ničí vzhled krajiny. Firmy i soukromníci, kteří na projektech pracují, se ale nehodlají vzdát.

Jedním z nich je Michal Kolář z Přešína na jižním Plzeňsku. Větrník chce postavit na vlastním pozemku u Železného Újezda. Na projektu pracuje už tři roky. S usnesením krajských radních, jež plošně odmítají výstavbu větrníků, nesouhlasí. Po úřednících chce, aby odůvodnili, na základě jakých podkladů usnesení přijali. V těchto dnech jim adresoval dopis s žádostí o vysvětlení. „Jejich argument, že tím chrání krajinu, to přece není důvod pro plošný zákaz. Posuzovat by se mělo projekt od projektu,“ říká Kolář.

Prosadit stavbu větrníku na svém pozemku v sousedních Dožicích chce i Zdeněk Červenka. Paradoxně má v ruce stavební povolení na 50 metrů vysoký stožár. Kvůli změně legislativy chce postavit nakonec o 30 metrů větší, to mu však úřad nepovolil. „Proti rozhodnutí v Nepomuku pošlu odvolání. Bohužel půjde na kraj,“ říká Červenka.

Dvě větrné elektrárny za zhruba 160 milionů korun má v plánu v Kurojedech na Tachovsku také brněnská společnost Elcado. „V současné době máme uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi pozemků. Projekt teprve čeká posouzení EIA na Krajském úřadu v Plzni,“ řekl projektový manažer firmy Elcado Milan Vystrčil. Kdy a zda vůbec se lopatky větrníků začnou v Kurojedech točit, jasné není. „Nemáme stanovené žádné pevné datum,“ dodal Vystrčil. Firma se zatím nespojila s novým vedením radnice v Boru, pod který Kurojedy spadají. „Vím, že firma jednala s bývalým starostou, nové vedení ale zatím neoslovila,“ řekl místostarosta Boru Petr Myslivec. On proti stavbě větrných elektráren není. „Pokud budou stát v lokalitě, kde nebudou nikoho rušit, nejsem proti,“ dodal.

Radní: Do krajiny se nehodí

Doporučení obcím neschvalovat na svých územích větrníky vydal kraj loni v prosinci pod tlakem aktuálních návrhů na stavbu větrníků v šesti lokalitách kraje.

Jak bezprostředně po schválení uvedl radní pro životní prostředí Boris Kreuzberg, existuje spousta občanských petic, protestů památkářů, ekologů a občanských sdružení, které považují stavby těchto „monster“ za nesmysl a za poškození vzhledu krajiny, která má velmi specifický ráz.

Jako příklad tehdy Kreuzberg uvedl vesnici Sedlec u Kralovic na severu Plzeňska, kde má vzniknout areál sedmi větrníků. Podle něj jsou proti tomu téměř všichni účastníci řízení kromě hygieniků a inspekce životního prostředí. Radní dodal, že pověřené obce, jejichž referáty životního prostředí tyto stavby schvalují, mají samozřejmě právo o stavbě rozhodnout kladně. Případné odvolání bude ale řešit oddělení krajinotvorby kraje.

O autorovi| EVA BARBORKOVÁ, s přispěním Veroniky Němcové
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – plzeňský kraj
Autor: EVA BARBORKOVÁ
Zdroj: MF DNES – Kraj Plzeňský

««« Předchozí text: Jak dál Následující text: Elektronická konference ČSOP »»»

-MB- | 19. 2. 2007 Po 23.26 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 1463x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin