Sladké zapomnění?

obrazek Jedna naše základka obdržela mail z evropské organizace Eurosite, ze kterého (i přes poněkud nejasný obsah) plyne, že asociace Eurosite (= mezinárodní ochranářská organizace, jejíž členové provádějí praktickou péči v chráněných lokalitách – viz odkaz) hledá „někoho“ v naší republice ke koordinaci(?) některých aktivit v souvislosti s Naturou2000. I přes možnost silné zahraniční finanční podpory je zcela jasné, že takovou záležitost si nemůže na svá bedra vzít jedna ryze dobrovolnická základka – přeci jenom se jedná o administrativně i odborně poměrně náročnou záležitost a navíc na vysoké mezinárodní úrovni.

Nevím, zda se jedná o tragický omyl, nepochopení či nějaký zahraniční informační šum, ze zaslaného mailu však odvozuji úplně jiné závěry:

  • když už by se někdo v této záležitosti měl angažovat, tak jedině ÚVR ČSOP, respektive její odborné komise a potažmo i Kancelář ÚVR
  • jedná se totiž o silně prestižní záležitost, kterou by mnoho jiných spolků rozhodně nenechalo lhostejné
  • Eurosite však nezná kontakt na ústředí ČSOP (jako „největší, nejsilnější, nejznámější, nejvýznamnější,… organizace dobrovolníků v oblasti ochrany přírody“) a proto se obrací na ZO

A jsme u toho: poslední odrážka je pro mne signálem, že se něco zanedbalo. V jednom z předchozích příspěvků jsem psal o „slabší“ práci Komise zahraničních vztahů (zde) a toto považuji za typickou ukázku (následky) její nečinnosti. Zjevně totiž „v Evropě“ o ústředí ČSOP nevědí a tedy na něj ani nemají kontakt.

Pravda, kromě „lidského omylu“ jsou také jiné možné výklady, například:

  1. KZV (resp. ÚVR či KOP) o tom ví, ale od celé záležitosti Nature2000 se distancuje (třeba proto, že se na tak náročný úkol necítí)
  2. Eurosite záměrně ústředí neoslovuje (protože ÚVR již několik let není členem Eurosite a patrně s ním ani nekomunikuje)
  3. slavná webová prezentace ÚVR (kterou je po zadání pár klíčových slov snadné vyhledat i v Holandsku) je buď nezajímavá nebo pro zahraničí nepřesvědčivá

Nevím, co si o celé záležitosti myslet. Přesto však doufám, že ČSOP díky neschopnosti některých komisí nebude postupně upadat do zapomnění či se sunout na evropskou periferii. Vzhledem k velmi zajímavé historii i mnoha nesporným úspěchům by to byla rozhodně škoda.

««« Předchozí text: Jak vytočit hlavase Následující text: Demonstrace - ano či ne? »»»

Michal Kulík | 23. 8. 2007 Čt 10.45 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1097x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1]
Bobík 3. 9. 2007 Po 12.55

Která základka?

[2] Ale Bobíku...
Michal mejl 3. 9. 2007 Po 13.37

[1] Bobík :…to se přeci nedělá. Protože:

  1. článek je trochu o něčem jiném
  2. autor své zdroje zpravidla nesděluje

A až ona základka bude chtít, tak se ti do Kanceláře ozve sama, ne? To dá přeci rozum.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin